Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wystawy: Wystawy: 18.00–24.00
Pozostałe wydarzenie według poniższego zestawienia.

„Zrób sobie selfie z królem” 
W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej, przedstawiających władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce”.

Zachęcamy do zamieszczania zdjęć z figurami w social mediach z hashtagiem #selfiezkrolem 

 

„Do czego służył ten przedmiot?”
Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.

Prosimy przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił. Propozycję prosimy napisać na karteczce i przykleić do tablicy. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie z tyłu karteczki numeru telefonu. Konkurs odbędzie się w godzinach 18.00–22.00. Wśród osób, które trafnie odgadną funkcję przedmiotu oraz wśród autorów najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosujemy upominki.

 

godz. 18.00
Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego
Sala konferencyjna

Zapraszamy na wyjątkową noc, która rozpocznie się koncertem uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego 2022. Młodzież tradycyjnie otworzy nasze serca i podwoje Muzeum Narodowego w Szczecinie. Koncert przygotowała i poprowadzi  dyrektor artystyczna ZFA dr Malgorzata Wieland. Przy fortepianie młodym adeptom sztuki będzie towarzyszyć mgr Irina Paliwoda. Młodzi artyści są uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie z klas śpiewu dr Małgorzaty Wieland i mgr Iwony Górewicz oraz klasy fortepianu mgr Leny Swiridenko, a także z  Akademii Sztuki, z klasy śpiewu dr Friederike Meinel.

Program koncertu:

Alicja Kondzioła:

C. Loewe, „Abendstunde Op. 130 m 3”

W.A. Mozart, Aria Despiny z opery „Cosi fan tutte”

 

Kateryna Lozinska

Aria Cherubina z opery „Le nozze di Figaro”

 

Jan Kropiewnicki

G.F. Mändel, Aria Simona z opery „Judas Maccabäus”

 

Zosia Paczkowska  

J.S. Bach, Aria „Mein Gläubiges Herze” z „Pfingstkantate"

 

Kacper Kazubek

A. Scarlatti, Aria „Gia il Sole”

 

Pola Kowalewska

Aria „Un moto di gioja”

Jakub Gadomski

G. Bononcini, „Per la gloria”

 

Julia Piątek

L. Różycki , „Aaa kotki dwa”

 

Ania Sharinkaya

M. Glinka, „Jakże smutno mi”

 

Igor Brzękała

W.A. Mozart, Aria szampańska z opery „Don Giovanni”

 

Kasia Ilczyszyn

E. Grieg, „Ich liebe dich”

 

Mikołaj Ciesielczyk

Serenada z opery „Don Giovanni”

 

Ada Stasiukiewicz

I. Kalman, czardasz Sylwii z operetki „Księżniczka Czardasza”

 

Zespół:

Szymon Bernaś – saksofon barytonowy

Mateusz Feledyn – puzon

Wiktor Butkiewicz – saksofon altowy

Hubert Stankiewicz – perkusja

Maciej Matias – trąbka

Filip Wilkowski – fortepian

 

 

godz. 18.00–21.00
Strefy edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce”
Zapraszamy dzieci i rodziców na chwilę oddechu w przestrzeni muzealnych wystaw. W strefach edukacyjnych zostały przygotowane materiały plastyczne dla dzieci nawiązujące do wystaw, na których się znajdują. Kolorowe materiały z pewnością zachęcą do wspólnej zabawy małych i dużych uczestników Nocy Muzeów.

W pierwszej strefie edukacyjnej „W pracowni malarza” przygotowaliśmy zadania i kolorowanki dotyczące twórczości znakomitego polskiego artysty Jacka Malczewskiego. Dzieci i rodzice będą mogli narysować autoportret, pejzaż, poznać technikę mieszania kolorów i pracownię Jacka Malczewskiego oraz narysować własne dzieło inspirowane obrazami mistrza. Kolorując, rozwijamy kreatywność i dokładność, a jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze naukę nazwisk wybitnych malarzy oraz tytułów arcydzieł malarstwa, to mamy rozrywkę idealną. Stwórz swoje dzieło i daj się ponieść fantazji!

W drugiej strefie edukacyjnej „Afryka nie tylko dla Smyka” zostały przygotowane liczne kolorowanki, labirynty, uzupełnianki, rebusy i zagadki. Najmłodsi będą mogli przygotować maski zwierząt zamieszkujących Afrykę, poznać bohaterów afrykańskich bajek, wykonać do nich ilustracje, zaprojektować zagrodę ludu Lobi oraz domy i spichlerze ludu Somba. Na najodważniejszych będą czekały różne wzory afrykańskich masek. Zapraszamy do egzotycznego świata niesamowitych wzorów, kształtów i kolorów, który stanie się punktem odpoczynku, twórczej aktywności i inspiracją do fascynujących podróży.

W godzinach działania stref edukacyjnych pomocą będą służyć nasi fantastyczni wolontariusze: Karolina Sammel i Kosma Szczyrski.

 

godz. 20.0022.00
Prezentacja filmu „Tajemnice Działu Konserwacji” zrealizowanego w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo”
sala konferencyjna

Film przybliża funkcjonowanie Muzeum od strony, która dla zwiedzającego nie jest na co dzień dostępna. Zaprezentowano pięć pracowni konserwatorskich: Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej, Pracownia Konserwacji Ceramiki Szkła i Kamienia, Pracownia Konserwacji Papieru, Pracownia Konserwacji Mebla i Broni oraz Pracownia Konserwacji Drewna i Metalu. W trakcie krótkiej filmowej wycieczki zobaczyć możemy, jak wyglądają poszczególne pracownie oraz kolejne etapy prac konserwatorskich. Relacja umożliwia również porównanie stanu obiektów trafiających do pracowni, z efektem końcowym prac konserwatorskich, widocznym na wystawach.

 

Od godz. 21.00 
Prezentacja ponad 100 fotografii wybranych z Archiwum Fotograficznego Działu Kultur Pozaeuropejskich. Fotografie wykonane zostały w latach 60. i 80. XX wieku w Ameryce Południowej, Afryce oraz w Nowej Gwinei przez uczestników wypraw indywidualnych oraz studenckich.

 

Na parterze gmachu przy Wałach Chrobrego stanie stoisko Fundacji Cztery Łapy pod Lasem.
Wolontariuszki Fundacji opowiedzą o jej działaniu i odpowiedzą na wszystkie pytania. Fundacja wystawi puszki, do których można będzie wrzucać datki na rzecz jej działalności. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.

Fundacja Cztery Łapy pod Lasem
Pomoc kotom wolno żyjącym, adopcje, azyl dla kotów i zwierząt gospodarskich. W pięknym miejscu, w Wielgowie, kilka lat temu powstało przytulisko dla kotów wolno żyjących, które nie mają szans na dom. Wspólnie z rodziną i osobami o dobrym sercu Pani Magdalena Okoń nie szczędzi sił, aby podopieczni Fundacji byli zdrowi i mieli zapewnione bezpieczne schronienie. Obecnie w azylu przebywa kilkadziesiąt kotów, w tym spora grupa tych, przywiezionych z Ukrainy oraz kilka psów, kóz, ptaków i innych. Przytulisko powstało na terenie wydzierżawionym wraz ze starymi budynkami, które wyremontowała Pani Magda z mężem i przyjaciółmi Fundacji – osobami prywatnymi. Do tej pory powstały nowe budynki, ogrodzenie, a prace budowlane wciąż trwają, ponieważ azylek się rozrasta, tak, aby móc przyjąć jak najwięcej zwierząt w potrzebie. Fundacja dba także o zwierzęta bezdomne z Prawobrzeża oraz wspomaga ubogich właścicieli czworonogów. Regularnie prowadzone są adopcje kotów, a Pani Magda robi wszystko, żeby jej przytulisko stało się kocim rajem dla każdego mruczka.

 

 

AKTUALNE WYSTAWY

Wystawy stałe:
Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
W afrykańskiej wiosce
Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki
Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów

Wystawy czasowe:
Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
Astronomiczna Eureka
Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej, warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego

Pokazy specjalne: 

Modele okrętów i żaglowców
„Panta Rei III” oraz „Wiążąca snopek” Bernharda Heiligera