Dom Kultury 13 Muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, godziny otwarcia 18.00–23.00

W Domu Kultury „13 Muz” w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:

– Galeria Foyer: „Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie / Wystawa czynna w godz. 18.00–23.00.
– Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba / Wystawa czynna w godz. 18.00–23.00.
– Galeria Tworzę się: „Emocje na miarę!” / Wystawa czynna w godz. 18.00–20.30. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00.

Wstęp na wszystkie wystawy: bezpłatny.

Szczegółowe opisy poszczególnych wystaw znajdują się w programie oraz na naszej stronie internetowej: 13muz.eu

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed wzięciem udziału w wydarzeniu. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu.

 

 

Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba, „W obliczu wojny nie da się robić sztuki, którą wymyśliło się wcześniej”.
Kurator:
Monika Szpener

Łukasz Surowiec – polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, scenograf, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika w aktualne stosunki społeczne i bada je, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

Prace Surowca prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach, m.in. „Umierać się nikt nie boi” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), „Poczekalnia” w CSW Znaki Czasu (2014), „Dziady” w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013), „Szwedzkie gołębie” w Kalmar Konstmuseum w Kalmarze (2012) czy „Nice to Meet You” w Art Agenda Nova w Krakowie oraz wielokrotnie na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. „Celebration” w Kyoto Art Center (2018), „Procedures for the head/Polish Art Today” w Kunsthalle Bratislava (2015), „Critical Juncture” podczas Kochi Muziris Biennale w Indiach (2014), „East + Europe – Eastern European Contemporary Art Exhibition” w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), „Air de Pologne” w De Garage w Mechelen w Belgii (2012) czy podczas 7 Berlin Biennale w Kunst Werke w Berlinie (2012).

 

Galeria Foyer: „Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie

Są to prace malarskie wykonane w bieżącym roku szkolnym w ramach przygotowań do Makroregionalnego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej. Uczestnicy wystawy kandydowali do reprezentacji szkoły z rysunku, malarstwa i rzeźby. W Galerii Foyer Domu Kultury „13 Muz” przedstawiamy część efektów prac malarskich wykonanych w ramach przygotowań do tej imprezy.

 

Galeria Tworzę się: „Emocje na miarę!”

Co to są te emocje? Jak wyglądają i gdzie mieszkają? Czy wydają jakieś dźwięki? Wiemy na pewno, że wszystkie są w nas. Ba! Wszystkie są tak samo ważne. Tylko jak je rozpoznać? I jak one się tam wszystkie mieszczą? Jedne emocje przylatują i odlatują jak balonik, inne zostają z nami na dłużej, choć wcale tego nie chcemy, a jeszcze inne znikają tak szybko, jak ulubione lody.

W galerii Tworzę się będzie można przyjrzeć im się z bliska! Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji, a młodzi laureaci konkursu „Emocje na miarę!” zaprojektowali ich mieszkańców. Jest pokój smuteczków i pokój strachu, ale również zdziwienie, spokój, radość czy złość. 

Udaj się w podróż do świata uczuć i różnych nastrojów, rozpoznaj je i ponazywaj, wybierz swoją ulubioną ścieżkę i podziel się z nami tym co przeżyłeś/przeżyłaś. Będzie ekscytująco, radośnie, ciekawie, ale też szaro, czarno i trochę strasznie. Bez obaw. Jak mawia bohater książki „Piaskowy wilk”, ciemność jest taka, jak ją sobie wymyślisz. 

Zwiedzający wystawę otrzymają przygotowaną wcześniej mapkę, aby badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać im odpowiednie nazwy, rozmawiać o swoich odczuciach, a także dzielić emocje na przyjemne i te bardziej kłopotliwe. Podczas wystawy spróbujemy wypracować sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami (pudło rozwiązań) oraz dzielenia się tymi pozytywnymi (skrzynia radości). 

Pamiętajcie, wszystkie emocje są ważne i wszystkim należy poświęcić czas. Sprawdź z nami jak, i co czujesz, które emocje wybierasz na dłużej, a które tylko na chwilę.

Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę!” zrealizowanego na przełomie kwietnia i maja w galerii Tworzę się, mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty przestrzenne. 

Wiek: 5+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak
Artyści: Zofia Kiciński, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Karolina Mełnicka, Karolina Gołębiowska, Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Współpraca: Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont, Tomasz Gacek, Stowarzyszenie Officyna
Konsultacje psychologiczne: Marzena Zięba
Projekty maskotek: Pola Iwańska (4 l.),Tomasz Tkacz (4 l.), Laura Szyłow (7 l.) Maja Iwańska (7 l.), Hanna Awiżen (10 l.) Michalina Lewna Filip Gacek (11 l.), Mikołaj Dziejko (9 l.) Weronika Wróblewska (11 l.)
Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Fika, CWOP Sektor 3, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina