Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego

Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

GENEALOGIA 2024
Wystawa prac studentek i studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej
Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie w przestrzeni ekspozycji Misterium światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu

koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: prof. dr hab. Waldemar Wojciechowski
kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Patrycja Makarewicz, Kinga Krasnodębska
otwarcie: 18 maja 2024 (Noc Muzeów), godz. 18.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, przestrzeń wystawy „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” (kuratorka: Kinga Krasnodębska)

Wystawa „Genealogia 2024” powstała w ramach cyklu wystaw, realizowanych od 2014, związanych z projektem „Genealogia. Artefakty dawnej sztuki jako inspiracja dla młodego twórcy”. Celem projektu jest próba odpowiedzi na pytanie: jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazywane na wystawach historyczne eksponaty? Prace studentów Akademii Sztuki prezentowane są podczas Nocy Muzeów w przestrzeniach ekspozycyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. W tegorocznej odsłonie prace studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej oscylują wokół tematu: „Arty-buty – sposoby kształtowania wizerunku” i odnoszą się do średniowiecznych zabytków prezentowanych na wystawie stałej „Misterium Światła”.

W projekcie udział biorą: Roni Banili, Emilia Biernat, Wiktoria Drużyńska, Aya Elhouari, Alicja Grabek
Sandra Halikowska, Maja Jankowska, Olimpia Kustosz, Pha Thu Tra, Hanna Pińska, Izabela Rosińska, Rudzińska Malwina, Adi Schafman, Paulina Starobrzańska, Alina Stsiatsova, Weronika Stukonis, Agnieszka Szady, Bruno Szkodziński, Aleksandra Tesarska oraz Stanislav Tytenko

Projekt badawczy GENEALOGIA doczekał się monografii z esejami i dokumentacją czterech edycji projektu, wydanej wspólnie przez Akademię Sztuki i Muzeum Narodowe w Szczecinie. Publikacja jest dostępna w muzealnych księgarniach oraz w sklepie internetowym.

ZAGADKA „DO CZEGO SŁUŻYŁ TEN PRZEDMIOT”?
Godziny: 18.00 – 22.00
parter, hol przed wejściem na wystawę Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu

Dział Etnografii zaprasza do udziału w konkursie pt.: do czego służył ten przedmiot?
Prosimy przyjrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć jaką pełnił on niegdyś funkcję
Propozycję prosimy napisać na karteczce i przykleić do tablicy
Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie z tyłu karteczki numeru telefonu komórkowego
Konkurs odbywa się w godzinach 18.00 – 22.00