Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej sztuce na dworze książąt pomorskich w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku.

Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki późnego renesansu.

Kolekcja szczecińskiego muzeum jest największym istniejącym zbiorem związanym z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Na wystawie można będzie obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest Portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego, 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. Niezwykle ważną część ekspozycji stanowią wydobyte po drugiej wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku stroje i klejnoty, ze słynną wysadzaną diamentami egretą (ozdobą kołpaka) księcia Franciszka I. Na wystawie zaprezentowany jest również wypożyczony z katedry w Merseburgu Portret księcia Franciszka I na marach, ukazujący księcia w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie.

W trakcie przygotowań do wystawy wiele zabytków poddanych zostało gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały pierwotny wygląd i dawny blask. Aby wydobyć piękno renesansowych przedmiotów, zadbano również o nowoczesną infrastrukturę wystawienniczą, profesjonalne gabloty i oświetlenie. Przy omawianiu zagadnień związanych z kulturą i sztuką Pomorza wykorzystano prezentacje multimedialne. Zwiedzający mają możliwość skorzystania z bezpłatnych audioprzewodników, dostępnych w kasie. Muzeum przygotowało także ciekawą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, m.in. zeszyty z zadaniami dla młodych widzów odwiedzających wystawę.

Zloty Wiek Pomorza publikacja

Przygodę z poznawaniem historii książęcego rodu Gryfitów można kontynuować w innych instytucjach na Pomorzu Zachodnim w jego historycznych granicach:

Pommersches Landesmuseum
Rakower Straße 9, Greifswald
www.pommersches-landesmuseum.de (strona także w języku polskim)

Stadtgeschichtliches Museum „Kaffeemühle”
Rathausplatz 6, Wolgast
www.museum.wolgast.de

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Zamkowa 4, Darłowo
www.muzeumdarlowo.pl

Muzeum Pomorza Środkowego
ul. Dominikańska 5–9, Słupsk
www.muzeum.slupsk.pl

Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37–39, Koszalin
www.muzeum.koszalin.pl

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
pl. Katedralny 7/7, Kamień Pomorski
www.mhzk.eu

Zamek Książat Pomorskich
ul. Korsarzy 34, Szczecin
www.zamek.szczecin.pl

Informacje o wszystkich muzeach Pomorza Zachodniego można odnaleźć na stronie
www.pommersche-museen.de (także w języku polskim).

logo pl2011

Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011

marszalek wojewodztwa zachodnipomorskiego

patronat honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego