Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27
tel. (+48) 91 43 15 208 (kasa)
tel. (+48) 91 43 15 200 (biuro dyrektora)

Muzeum Tradycji Regionlanych mieści się w barokowym Pałacu Sejmu Stanów (Pommersche Ständehaus), wybudowanym w latach 1726–1727 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Budynek zaprojektowany został przez Gerharda Corneliusa de Walrave (1692–1773), autora między innymi słynnej twierdzy w Kłodzku oraz fortyfikacji szczecińskich.

Pałac służył jako miejsce obrad samorządu prowincji pomorskiej, a także jako rezydencja króla na czas jego wizyt w Szczecinie. Nad wejściem umieszczono herb Pomorza, a na szczycie fasady – herb króla Prus na tle panopliów (skrzyżowanych elementów uzbrojenia) i alegoryczne przedstawienia królewskich cnót: Sprawiedliwości i Roztropności.

W okresie międzywojennym pałac przebudowano na siedzibę Pomorskiego Muzeum Krajowego (Pommersches Landesmuseum), a po drugiej wojnie światowej budynek przejęło Muzeum Pomorza Zachodniego, obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie. W jego wnętrzach prezentowane są przede wszystkim zabytki sztuki pomorskiej, m.in. portret księcia Filipa I namalowany przez Lucasa Cranacha Młodszego oraz wspaniałe klejnoty książąt pomorskich z XVI/XVII wieku.

Wystawy stałe:
"Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci"
"Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku"
"Stare srebra"
Lapidarium z rzeźbami "Mojżesz" Bernharda Bleekera oraz "Fryderyk II Wielki" Johanna Gottfrieda Schadowa

W przestrzeni wystawy "Stare srebra" można oglądać "Gemmę z profilowym wizerunkiem króla Stanisława Augusta. Obiekt ten przekazała do Muzeum pani Marion George z Berlina.