Ilekroć w dalszej części mowa jest o:
Muzeum – rozumie się przez to Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wszelkie wchodzące w jego skład jednostki.

§1
Dni i godziny otwarcia wystawy oraz zasady zwiedzania

1. Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY znajdują się stronie internetowej:

https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html

Ostatnie wejście na wystawy może nastąpić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem Muzeum

2. Podstawą wejścia na wystawę stałą i ekspozycje czasowe w Muzeum jest posiadanie ważnego biletu wstępu lub zaproszenia.

3. Wystawy można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.

4. Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich obowiązują poniższe zasady:

  • liczba osób  jednocześnie przebywających na terenie wystawy stałej, ekspozycji czasowych oraz w obiekcie jest ograniczona;

5. Muzeum zastrzega sobie prawo do czasowego wyłączenia ze zwiedzania części wystawy.

6. Istnieje możliwość uzyskania pomocy przy zwiedzaniu dla osób niepełnosprawnych. Taką potrzebę należy zgłosić w kasie biletowej.

§2
Zakup biletów

1. Na wystawie stałej i ekspozycjach czasowych obowiązuje dzienny limit zwiedzających.

2. Przed wejściem na wystawę stałą i ekspozycje czasowe należy dokonać zakupu biletu wstępu do Muzeum zgodnie z cennikiem opłat. Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej: https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html

3. Bilety zakupione w kasach Muzeum nie podlegają zwrotowi lub wymianie.

4. W sobotę wstęp na wystawę stałą i ekspozycje czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum.

5. Wstęp bezpłatny lub ze zniżką przysługuje osobom wymienionym w zarządzeniach Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. Informacja dostępna jest na stronie internetowej : https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html

6. Wydanie biletu ulgowego następuje po ukazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi.

7. Faktury wystawiane są w kasie biletowej zgodnie z obowiązującymi przepisami osobom, instytucjom i podmiotom gospodarczym.

§3
Zwiedzanie z przewodnikiem

1. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać wystawę stałą i ekspozycje czasowe  z przewodnikiem zewnętrznym posiadającym certyfikat uprawniający do oprowadzania w Muzeum.

2. Grupy zorganizowane lub osoby indywidualne mogą za dodatkową opłatą wykupić usługę przewodnika zgodnie z ust.3 niniejszego paragrafu.

3. Rezerwacja przewodnika dla grup zorganizowanych lub osób indywidualnych odbywa się najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem zwiedzania, bezpośrednio w Centrum Dialogu Przełomy, plac Solidarności 1 w Szczecinie lub drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej: https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html  i https://przelomy.muzeum.szczecin.pl/wizyta.html

5. Przewodnik oczekuje na zwiedzających 15 minut od godziny rezerwacji. Po upływie tego czasu rezerwacja ulega anulowaniu, zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. W przypadku opisanym powyżej nie przysługuje zwrot kwoty uiszczonej za rezerwację przewodnika.

6. Przewodnik jest odpowiedzialny za dyscyplinę osób, które są przez niego oprowadzane. W szczególności do obowiązków przewodnika należy:

  • przygotowanie zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą i ekspozycje czasowe, w tym omówienie zasad zachowania się w Muzeum (m.in.:  zakaz dotykania eksponatów, zakaz fotografowania z użyciem lampy błyskowej oraz statywu, itp.).
  • podporządkowanie się w trakcie oprowadzania wszelkim poleceniom i uwagom pracowników Muzeum.
  • interweniowanie we wszystkich wypadkach nieodpowiedniego zachowania się oprowadzanych przez niego osób, a w szczególności w przypadku nieprzestrzegania przez nich zakazów, o których mowa w §4.

7. Przewodnik i oprowadzane przez niego osoby nie mogą blokować trasy zwiedzania, dróg ewakuacji, jak również przeszkadzać w zwiedzaniu osobom indywidualnym, dzieciom i młodzieży uczestniczącej się w lekcjach muzealnych czy też członkom innych grup zwiedzających.

8. W przypadku rezygnacji z usługi przewodnika należy poinformować Muzeum z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie osoba rezerwująca zostanie obciążona opłatą za rezerwację.

9. Zawiadomienia należy dokonać na trzy dni przed terminem zwiedzania pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w Centrum Dialogu Przełomy, plac Solidarności 1 w Szczecinie.

§4
Porządek zwiedzania

1. Podstawą wejścia do toalet w Muzeum jest posiadanie ważnego biletu wstępu lub zaproszenia.

2. Zabrania się wstępu do Muzeum osobom nietrzeźwym lub zachowującym się w sposób, który zagraża bezpieczeństwu zbiorów, zakłóca porządek zwiedzania i narusza ogólnie przyjęte normy zachowania się w miejscach publicznych.

3. Zabrania się wnoszenia na teren Muzeum wszelkiej broni, amunicji, przedmiotów uznanych za potencjalnie niebezpieczne oraz materiałów toksycznych, łatwopalnych i wybuchowych.

4. Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów.

5. Przed wejściem na wystawę stałą i ekspozycje czasowe zwiedzający zobowiązani są skorzystać z niedozorowanych szafek w budynku. Korzystanie jest bezpłatne i możliwe po włożeniu depozytu monety o nominale 5 zł. W szafkach można zostawić rzeczy, które nie mogą być wniesiony na teren wystaw. Za rzeczy wartościowe i delikatne pozostawione w szafkach lub w budynku Muzeum nie ponosi odpowiedzialności. Za zgubiony kluczyk do szafki pobiera się opłatę w wysokości 50 zł. Rzeczy można przechowywać w szafkach przez maksymalnie 1 dzień roboczy. Rzeczy pozostawione dłużej zostaną wyjęte z szafki i przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych.

6. Zabronione jest zabieranie na wystawy:

  • dużego bagażu,
  • walizek, dużych plecaków oraz toreb,
  • parasoli,
  • zwierząt (z wyjątkiem psów przewodników),
  • jedzenia, napojów (może być to dopuszczone tylko ze względów zdrowotnych).

7. Zabrania się dotykania eksponatów i elementów wystroju wnętrz.

8. Należy zachować spokój w czasie zwiedzania i podporządkować się zaleceniom opiekunów ekspozycji nadzorujących wystawę oraz pracowników ochrony.

9. Zabrania się fotografowania zbiorów i wnętrz Muzeum przy użyciu lampy błyskowej oraz przy pomocy statywu.
Fotografowanie i filmowanie zbiorów Muzeum jest zabronione w przypadku, gdy prowadzić to może do zagrożenia bezpieczeństwa innych osób, zbiorów, stoi w sprzeczności z zasadami ochrony konserwatorskiej lub narusza prawa osób trzecich.

10. Osoby poniżej 16 roku życia mają prawo wstępu do Muzeum wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna. Rodzic lub opiekun ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane przez osobę będącą pod jego opieką.

11. W budynku Muzeum działa sieć CCTV rejestrująca obraz.

12. Zakup biletu oraz wejście na teren Muzeum oznacza akceptację postanowień niniejszego Regulaminu.