Międzynarodowy Dzień Muzeów

Uczynię wszystko co w mojej mocy, aby praca muzeów polskich, będących bez wątpienia jednym z głównych filarów nowoczesnego i świadomego swojej tożsamości społeczeństwa, przebiegała i rozwijała się w jak najlepszych warunkach - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński do muzealników z okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Muzeów, zwanego również Dniem Muzealnika.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Muzealnicy

tegoroczny Dzień Muzeów, Wasze święto, przypada na czas zupełnie wyjątkowy. Po przeszło pięćdziesięciu dniach zamknięcia muzeów z powodu epidemii koronawirusa, publiczność znowu może korzystać z ekspozycji muzealnych in situ. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie byłoby to możliwe bez ogromnej pracy i poświęceniu muzealników, którzy mimo zamkniętych muzeów nadal wzorowo wypełniali swoje obowiązki. To dzięki Wam zarówno zbiory, jak i wnętrza muzeów były ciągle dostępne dla publiczności, która tak żywo reagowała na ofertę przedstawianą za pośrednictwem sieci elektronicznej. Doprawdy nie do przecenienia jest Państwa zaangażowanie w pracę na rzecz polskiej kultury, która odgrywa tak ważną rolę w czasie wynikającej ze stanu epidemicznego przymusowej izolacji Polaków.

Szanowni Państwo, proszę przede wszystkim o przyjęcie moich wyrazów wdzięczności za Państwa trud i gotowość do pracy w tym zupełnie nadzwyczajnym dla całego świata czasie oraz serdecznych życzeń kolejnych sukcesów w pełnej, jak się okazuje zupełnie niepowszednich, wyzwań pracy współczesnych muzealników.

Ze swej strony pragnę zapewnić, że uczynię wszystko co w mojej mocy, aby praca muzeów polskich, będących bez wątpienia jednym z głównych filarów nowoczesnego i świadomego swojej tożsamości społeczeństwa, przebiegała i rozwijała się w jak najlepszych warunkach.

prof. Piotr Gliński

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów - święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (International Council of Museums - ICOM) działającą przy UNESCO. Co roku rada proponuje inny temat przewodni obchodów tego dnia. W tegorocznej edycji, ze względu na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, ICOM zachęca do zintensyfikowania działalności muzealnej w przestrzeni wirtualnej. Temat przewodni tej edycji to “Muzea na rzecz równości: różnorodność i włączenie społeczne” (Museum for Equality: Diversity and Inclusion)

 

icom dzien muzeow