Gratulacje dla Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Nowa wystawa „Stoewer - jakość ze Szczecina” w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie została doceniona przez jurorów najważniejszego w Polsce konkursu Sybilla – Muzealne Wydarzenie Roku. Gratulujemy!

 

Szczecińscy muzealnicy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Wystawy czasowe”, której zwycięzcą zostało Muzeum Narodowe w Krakowie za wystawę „Przeszłość – Przyszłości” w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Równorzędne wyróżnienie trafiło także do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za wystawę „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzy głosowa”

W 2019 roku Muzeum zakupiło kolekcję działającego od kwietnia 2002 roku w Wald-Michelbach Muzeum Stoewera, stworzonego przez Manfrieda Bauera, Szczecinianina, który przez sporą część życia zbierał rozproszone po świecie pamiątki po najbardziej znanej rodzinie szczecińskich przemysłowców. W Muzeum można oglądać największą na świecie kolekcję stoewerianów. Łącznie to ponad tysiąc eksponatów. Największe emocje budzą oczywiście wyjątkowe auta, a wśród nich – Stoewer C-2, który pochodzi z 1913 roku!

Pozyskanie tej kolekcji dla Szczecina i jej ekspozycja to bez wątpienia najwybitniejsze wydarzenie muzealnicze w 2019 roku w Województwie Zachodniopomorskim. Rzadkie jest nawet w kategoriach ogólnokrajowych i międzynarodowych, gdyż nie tak często zdarza się, by muzeum wzbogaciło się o kolekcje tej rangi i wartości. 

Zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie składa gratulacje oraz wyrazy uznania. 

 

[foto: Grzegorz Kaźmierczak]