Banknot pamiątkowy 0 Euro z wizerunkiem Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego

W sklepach Muzeum Narodowego w Szczecinie można już nabyt banknot pamiątkowy o nominale 0 Euro z wizerunkiem Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Nominał: 0 Euro Souvenir
Motyw: Szczecin - Wały Chrobrego
Data emisji: 05.02.2022
Nakład: 5000 sztuk (zamknięty), w tym
100 sztuk Gold
ID emisji: PLBE 2022-1
Wymiary: 135 mm x 74 mm
Projekt: Monika Alicja Żak, Mariusz W. Brzeziński
Emitent: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Cena emisyjna: 30 PLN

 

Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce pierwsza polska emisja. Cały nakład 5000 sztuk pamiątkowego banknotu „Warszawa” sprzedano w ciągu jednego dnia.

„Ojcem” projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Dziś niektóre z nich mają ponad 100 emisji banknotów rocznie.

Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Dzięki walorom kolekcjonerskim pamiątka dociera do szerokiego odbiorcy na całym świecie. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV. Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki i innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach czy wybitnych osobistościach.

www.esouvenir.pl | www.banknotypamiatkowe.pl