Promocja książki „1989. Jesień Narodów”

Zapraszamy w czwartek, 31 marca 2022 roku, o godzinie 17.00 na promocję książki „1989. Jesień Narodów”, autorstwa Adama Burakowskiego, Aleksandra Gubrynowicza i Pawła Ukielskiego.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1. Gościć będziemy dwóch z trzech autorów – dr. Pawła Ukielskiego oraz dr. hab. Aleksandra Gubrynowicza. Spotkanie poprowadzi kierowniczka MNS–CDP – Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Książka przedstawia wydarzenia, które nastąpiły po 1989 roku – upadek systemu komunistycznego spowodował olbrzymie zmiany w funkcjonowaniu Europy Środkowej i Wschodniej. Po przeszło 30 latach od tych zdarzeń, autorzy starają się z dystansem przeanalizować temat podzielony na trzy bloki – ostatnie lata komunizmu, bezpośredni proces upadku reżimu oraz efekty tego procesu z perspektywy minionych lat.

Zainteresowanych nabyciem publikacji (w atrakcyjnej cenie) zapraszamy do kasy MNS-CDP w dniu wydarzenia.

Aleksander Gubrynowicz – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 2016 roku. Ekspert z zakresu prawa międzynarodowego (specjalista w zakresie międzynarodowego prawa ochrony środowiska i międzynarodowego prawa inwestycji) oraz historii myśli prawnej. Jako ekspert ds. stosunków międzynarodowych przez wiele lat pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 2003/2004 był Wiceprzewodniczącym Katedry stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas.

Paweł Ukielski – szczecinianin, politolog, historyk. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (2004–2014 i od 2016).Adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN. W latach 2014–2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaś 2011–2017 i od 2021 członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Wykładowca Collegium Civitas (2002–2014) oraz Graduate School for Social Research (od 2020).