Kwartet Śląski – Zygmunt Krauze. Koncert "Śladami obrazów Władysława Strzemińskiego. Okno"

Zapraszamy na wyjątkowy koncert "Śladami obrazów Władysława Strzemińskiego. Okno" w wykonaniu Kwartetu Śląskiego i Zygmunta Krauzego.

Projekt Kwartetu Śląskiego i Zygmunta Krauze przybliża twórczość Władysława Strzemińskiego, wielkiego polskiego malarza XX-wieku, twórcy unizmu (kierunku w malarstwie), autora „Sztuki widzenia” – historii sztuki o unikatowym podejściu. W muzyce polskiej unizm zaszczepił i kultywował Zygmunt Krauze.

Śladami obrazów Władysława Strzemińskiego to cykl koncertów odbywających się w muzeach  (Warszawa, Łódź, Kraków i Szczecin). Na każdym koncercie oprócz improwizacji fortepianowej związanej z miejscem prezentacji wykonany zostanie Kwintet fortepianowy Zygmunta Krauzego (z autorem przy fortepianie) oraz jeden Kwartet smyczkowy polskiego kompozytora.

Szczeciński koncerty ma podtytuł "Okno" i nawiązuje do kompozycji Władysława Strzemińskiego powstałej w latach 1945-51, znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Twórcom koncertu przyświecała idea, by w czasie jego trwania cały czas kontemplować wybrany obraz Władysława Strzemińskiego, aby te dwa rodzaje sztuki wzajemnie się dopełniały.

 

Pogram
Aleksander Tansman – VI Kwartet smyczkowy
Zygmunt Krauce – 5 kompozycji unistycznych
Zygmunt Krauze – Kwintet fortepianowy

Wykonawcy:

Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec – skrzypce I
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Zygmunt Krauze – fortepian

zygmunt krauze 250x250 fot AdamStepien Agencja Gazeta

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie"

Muzeeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wstęp 1 zł

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji

plakat STRZEMINSKI B1 2022 09 19 2