17. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie [PROGRAM]

Już 17. raz namawiam mieszkańców Szczecina oraz gości miasta do wieczornego i nocnego zwiedzania muzeów, galerii oraz innych miejsc, często zaskakujących, których nikt nigdy by nie skojarzył ze sztuką czy historią. 


Nas, muzealników, niezmiernie cieszą długie kolejki do naszych gmachów. Z radością patrzymy na pełne gwaru korytarze i sale wystawowe. Z ciekawością czekamy na Wasze wrażenia i opinie na temat naszych ekspozycji. Tej nocy tylko w gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie dostępnych będzie niemal 30 wystaw. Jednak tym, co przede wszystkim towarzyszy nam tej nocy, jest… nadzieja. Tak, nadzieja – na to, że tej nocy jeszcze bardziej pokochacie sztukę i do nas wrócicie.  

Życzymy Wam pięknego i mądrego wieczoru oraz nocy. Podobno po takich artystycznych wrażeniach autorzy sennych scenariuszy są odważniejsi…    

Lech Karwowski 
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie 

 

 

 

Program 17. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie

Wersja do druku (.pdf): POBIERZ

 

WAŻNE INFORMACJE:
- szczegóły programu oraz godziny mogą ulec zmianie, prosimy uważnie śledzić harmonogram
- na niektóre wydarzenia i atrakcje obowiązują restrykcyjne limity miejsc, prosimy o wyrozumiałość
- Muzeum Narodowe w Szczecinie, koordynator kampanii informacyjnej, nie ma wpływu na przebieg wydarzeń, nie organizowanych przez Muzeum

 

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

ul. Wały Chrobrego 3
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
- Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
- Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów
- W afrykańskiej wiosce
- Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
- Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera

 Wystawy czasowe:
- Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie 
- Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka 
- ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce  
- Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo 

 

 

„GENEALOGIA 2023”
18.00–0.00

Interwencja w przestrzeni wystawy stałej „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”. Wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. 
Wystawa „Genealogia 2023” stanowi kolejną odsłonę realizowanego od 2014 roku cyklu wystaw związanych z projektem „Genealogia. Artefakty dawnej sztuki jako inspiracja dla młodego twórcy”. Jego celem jest próba odpowiedzi na pytanie: jaką inspiracją dla młodego artysty multimedialnego mogą być pokazywane na wystawach historyczne eksponaty? Już po raz kolejny prace studentek i studentów Akademii Sztuki zaprezentowane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeniach ekspozycyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. Tegoroczna odsłona dotyczy symboli, alegorii i treści ideowych ukrytych w dziełach sztuki, a twórczym impulsem dla osób studiujących w Pracowni Komunikacji Wizualnej jest spotkanie z obrazami, rzeźbami i wyrobami rzemiosła artystycznego prezentowanymi na wystawie „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”. 
Projekt badawczy „Genealogia” doczekał się monografii z esejami i dokumentacją czterech pierwszych edycji projektu, wydanej wspólnie przez Akademię Sztuki i Muzeum Narodowe w Szczecinie w 2017 roku.
Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: prof. dr hab. Waldemar Wojciechowski, Akademia Sztuki w Szczecinie
Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Patrycja Makarewicz, Monika Frankowska-Makała. 

  

STREFA EDUKACYJNA W PRZESTRZENI WYSTAW DZIAŁU KULTUR POZAEUROPEJSKICH
18.00–21.00

Pierwsze piętro – wystawy „W afrykańskiej wiosce” oraz „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”)
Otwarte warsztaty rodzinne. Tworzenie projektów masek afrykańskich i meksykańskich alebrijes. 
Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

 

 

KONKURS – ZAGADKA „DO CZEGO SŁUŻYŁ TEN PRZEDMIOT?”
18.00–22.00

Z okazji Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w czwartej odsłonie zabawy, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia obiektu. Prosimy, by przypatrzeć się prezentowanemu podczas wydarzenia przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś pełnił. 

Na propozycje czekamy w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3, w holu pierwszego piętra, od 18.00 do 22.00. 

Rozwiązanie zagadki ogłoszone zostanie 15 maja. Wśród osób, które trafnie rozpoznają funkcje przedmiotu, a także udzielą najoryginalniejszej odpowiedzi, rozlosujemy upominki.

 

 

GRA MUZEALNA „KONSERWATORSKIE ŁAMIGŁÓWKI"
19.00–22.00

Projekt KONSERWATORSKIE NIEBO, wydarzenia w ramach X Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Gra muzealna to atrakcyjny pomysł na spędzenie wolnego czasu podczas eksploracji muzeum w inny niż zwykle sposób. Zawiera w sobie ukryte elementy wiedzy dotyczącej zabytków muzealnych i zagadnień konserwatorskich, wymaga skupienia uwagi na detalu. Uczestnicy otrzymają do wykonania zadania w formie rebusów, krzyżówek, łamigłówek słownych. 
Karty do gry wydawane będę od godziny 19.00 do 20.00 w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Stacje gry znajdują się w przestrzeni wystaw stałych i czasowych prezentowanych w gmachu. Prawidłowo wypełnione karty gry będzie można wymienić na upominki ze znakiem Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Muzeum Narodowego w Szczecinie już od godziny 20.00 do 22.00 w kasie muzeum. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Udział w grze jest bezpłatny. Liczba kart do gry i upominków, które można otrzymać za prawidłowo wypełnioną kartę gry, jest ograniczona Osoby małoletnie mogą uczestniczyć tylko pod opieką osoby dorosłej. 
Czas trwania rozgrywki: 60–120 minut 

 

KONCERT "WYOBRAŹNIA DŹWIĘKU" 
18.00–19.00

Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego. Spotkanie z zabytkami i dziełami sztuki przy dźwiękach muzyki zachęci uczestników, by obcować z kulturą wszystkimi zmysłami. Czy muzyka pozwoli usłyszeć głos zabytków? A może w ich otoczeniu będzie można zobaczyć muzykę? Zapraszamy na koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 

PREZENTACJA FILMU „Z KAMERĄ W KONSERWATORSKIM NIEBIE”  
20.00–21.00 


„Z kamerą w Konserwatorskim Niebie Muzeum Narodowego w Szczecinie” – zapętlona projekcja filmu dokumentującego możliwości badawcze i konserwatorskie wszystkich pracowni Działu Konserwacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorzy: Przemysław Manna i Paweł Bosy; realizacja zdjęć: 2020–2021). Film jest inicjatywą własną konserwatorów zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Powstał w pandemii jako materiał popularyzujący rezultaty projektu „Konserwatorskie Niebo – zakup wyposażenia do Pracowni Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie nr POIS.08.01.00-00-0085/17”. W filmie pokazane są miejsca na co dzień niedostępne dla gości odwiedzających Muzeum.
Projekcja odbędzie się w sali konferencyjnej. 
Czas trwania: 15 minut (projekcja zapętlona)

 

GOŚCIE Z INNEJ EPOKI
Około 21.30 pojawią się nasi goście specjalni – przedstawiciele szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali.

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

ul. Staromłyńska 27
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich
- Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
- Gabinet pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci
- Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie
- Dziedziniec – lapidarium: Bernhard Bleeker „Mojżesz” oraz Johann Gotfried Schadow  „Fryderyk II Wielki” 

Otwarcie 17. Europejskiej Nocy Muzeów w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych uświetni obecność gości specjalnych – przedstawicieli szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali. W gmachu przy ul. Staromłyńskiej 27 będzie ich można spotkać do godziny 19.30.

 

PRELEKCJA POMORSKIE "STONEHENGE" SPRZED 7000 LAT 
18.00

Wydarzenie  w ramach X Edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Zapraszamy na prelekcję poświęconą unikatowym odkryciom archeologicznym z młodszej epoki kamienia w Nowym Objezierzu na Pomorzu Zachodnim. W ostatnich latach przebadano w tym rejonie relikty monumentalnej konstrukcji złożonej z koncentrycznych rowów, wałów i palisady, a także osadę społeczności wczesnorolniczych, które to imponujące założenie zbudowały i użytkowały. Opowieść o tym, czym były i jak funkcjonowały tzw. rondele neolityczne, oraz o idei konstrukcji gigantycznych budowli wznoszonych przez społeczności młodszej epoki kamienia przygotowali naukowcy z ośrodków uniwersyteckich w Szczecinie i Gdańsku: dr Agnieszka Matuszewska i prof. Lech Czerniak, kierujący projektem badań naukowych w Nowym Objezierzu. 
Prelekcja odbędzie się w przestrzeni nowej wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, zrealizowanej w ramach Projektu INT65 „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość – centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” z programu Interreg Va. Można tu obejrzeć także zrekonstruowane naczynie gliniane związane z osadnictwem budowniczych rondela w Nowym Objezierzu. 

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY „ŚWIT POMORZA. KOLEKCJA STAROŻYTNOŚCI POMORSKICH” W TOWARZYSTWIE JEJ TWÓRCÓW
Godziny rozpoczęcia spotkań: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 

Zapraszamy na cykl czterech spotkań, które odbędą się w przestrzeni nowej wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”. Prezentowane są tu liczne, często unikatowe źródła archeologiczne do dziejów ziem położonych na południowych wybrzeżach Bałtyku od schyłku epoki lodowej do początków Księstwa Pomorskiego. W muzealną podróż po czasach obejmujących niemal 14 tysiącleci historii regionu na tle najdawniejszych wydarzeń z kulturowej przeszłości Europy zabiorą uczestników spotkań współautorzy wystawy.

 

KONCERT CHÓRU MUZYKI ROZRYWKOWEJ ROCK&FIRE Z DOMU KULTURY KRZEMIEŃ W SZCZECINIE
18.00–19.00

Chór muzyki rozrywkowej Rock&Fire z Domu Kultury Krzemień w Szczecinie – 50-osobowy chór wykonujący muzykę rozrywkową w nowoczesnej, wielogłosowej aranżacji wokalnej z towarzyszeniem instrumentów na żywo. Działa od września 2021 roku, ma w repertuarze piosenki z filmów, hity muzyki popularnej, gospel, tradycyjne kolędy w nowatorskich aranżacjach i wiele innych. Dyrygentką i kierowniczką artystyczną grupy jest Edyta Turowska, za warstwę instrumentalną odpowiada pianista akompaniator Aleksander Jastrząb, towarzyszący grupie podczas występów.
Edyta Turowska – szczecinianka, pasjonatka głosu, dyrygentka, aranżerka, od kilkunastu lat specjalizuje się w emisji głosu i nauce śpiewu. Absolwentka studiów muzycznych i pedagogicznych na Uniwersytecie Szczecińskim, wieloletnia dyrygentka grup i chórów muzyki rozrywkowej i gospel, gdzie realizuje autorskie wielogłosowe aranżacje hitów muzyki rozrywkowej oraz repertuar gospel. Ma na koncie liczne projekty artystyczne, których jest autorką lub współautorką (m.in. „Szczecin Gospel Choir”, grupa wokalna „Grace Notes”), regularnie współpracuje z muzykami i instytucjami kultury, rozpowszechniając ideę zdrowego głosu, prowadzi warsztaty z emisji głosu, wokalistyki i interpretacji piosenki w całej Polsce dla grup muzycznych i uczestników indywidualnych. W swoim studiu wokalnym Vocal Academy w Szczecinie od lat wspiera gruntownie wokalny rozwój swoich podopiecznych. Autorka podręcznika do nauki prawidłowej emisji głosu „Ty też możesz śpiewać. Wprowadzenie w tajniki śpiewu rozrywkowego”.
Aleksander Jastrząb – pianista i wielbiciel instrumentów klawiszowych pod każdą postacią. Od 2001 współpracuje czynnie z wieloma szczecińskimi projektami i muzykami, takimi jak Szczecin Gospel Choir, Cotton Fields, Margaret J. Project, Sandra Jakubowiak, Blue Crow, Lesja, Serre M'Mharry, Bossa Na Boca, Justyna Sawicka, Grace Notes, Parasoul, Joanna Stanuch. W Rock&Fire jest pianistą, akompaniatorem i aranżerem oraz osobą odpowiedzialną za stronę instrumentalną koncertów.

 

BICIE REPLIKI MONETY I LAKOWA PIECZĘĆ
19.00–22.00
Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowisko do bicia pamiątkowej monety pomorskiej − specjalnie na Noc Muzeów przygotowane zostaną nowe stemple podwójnego szeląga księcia Bogusława XIV z 1629 roku. Chętni otrzymają dyplom dokumentujący aktywny udział w Nocy Muzeów, a osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć na dyplomie w gorącym laku pamiątkową pieczęć lakową z głową gryfa. 

 

KSIĘGARNIA W MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH MNS
W tę jedną jedyną noc stają przed Wami otworem muzealne sale i ekspozycje, ale nasze przepastne księgarskie magazyny też nie chcą być gorsze! W Noc Muzeów wydobywamy dla Was najlepsze muzealne publikacje – te najnowsze i te sprzed lat. Są niczym skromne a wartościowe precjoza, umieszczone w niepozornej gablocie, lecz fascynująco opowiadające dalszą i bliższą przeszłość. W tę noc dodatkowego blasku doda im promocyjna cena! Interesuje Cię historia Pomorza Zachodniego? Dziedzictwo kultury? Sztuka współczesna? W Noc Muzeów nie możesz przeoczyć muzealnej księgarni! Przybywaj i odkrywaj naszą ofertę!

 

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

ul. Staromłyńska 1
18:00–0.00

Wystawy czasowe:
- Mondo Cane. Jak obsługiwać świat

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM HISTORII SZCZECINA

ul. Księcia Mściwoja II 8
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Najstarsze karty z dziejów Szczecina
- Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich

Wystawy czasowe:
- Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka

 

GOŚCIE Z INNEJ EPOKI
Około 20.00 pojawią się nasi goście specjalni – przedstawiciele szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali. W ratuszu będą do godz. 21.00.

 

„MOJA MAPA – MOJE MIASTO – WIELKA KOLOROWANKA SZCZECINA”
18.00–21.00
Miejsce: pierwsze piętro, wystawa: „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka”

Dzieci i rodzice wezmą udział w wykonaniu nietypowej, wielkoformatowej mapy. W graficzny, zabawny sposób przedstawią ciekawe miejsca, lokalną kulturę i kuchnię, ulubione budynki, parki i ulice w Szczecinie.
Prowadzenie: Agata Kamińska

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

pl. Solidarności 1
18.00–0.00
 

Wystawa stała
- Miasto sprzeciwu – miasto protestu
(Ostatnie wejście na wystawę stałą o 23.00!)

Wystawy czasowe:
- „PRL – bieguny pamięci” – wystawa towarzysząca siódmej rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy ze zbiorów własnych (sala edukacyjna)
- „Po wielkiej wojnie” – wystawa plenerowa przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność 
- „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu” / “Ta wojna trwa – fotografie Andriya Dubchaka” – wystawa plenerowa

 

Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”
Na wystawie stałej pojawiły się nowości. Proponujemy odszukanie w przestrzeni ekspozycji najnowszych zbiorów MNS–CDP.

 

TEATRZYK CIENI „WSIĄŚĆ DO POCIĄGU BYLE JAKIEGO” 
16:30–17.30

Dzieci będą mogły poznać drogę swojego rówieśnika Olka, który musiał wraz z mamą opuścić swój dom podczas drugiej wojny światowej. Przeżył kilka lat na zesłaniu, a po wojnie trafił do Szczecina i zamieszkał tu na stałe. Zabawa pozwoli dzieciom poznać nie tylko historię szczecińskich pionierów, lecz także zrozumieć uczucia dzieci bezpośrednio doświadczających wojny. Warsztaty odbywać sie będą w sali edukacyjnej MNS-CDP.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat. Liczba miejsc ograniczona, zapisy w kasie MNS–CDP, drogą mejlową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 572 661 183.

 

„CZTERY PRZYSTANKI ZABAW” – WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH
18.00–21.00

W sali edukacyjnej zostaną przygotowane cztery stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Stacje:
- rozsypanka – sensoplastyka: możliwy wybór dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedna to lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki, natomiast druga to przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki, pojemniki.
- obrazkomania: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły, plasteliną lub kolorowanie. Możliwe będzie też tworzenie figurek z plasteliny, modeliny.
- stacja solidarności: wspólne budowanie domku z klocków
- układanka: układanie puzzli przedstawiających różne obiekty z wystawy „PRL – bieguny pamięci” i odszukiwanie ich w przestrzeni ekspozycji.

 

„ZAGADKI PRL” – ZABAWA Z KARTĄ PRACY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH 
Rozwiązywanie zadań z kart pracy do wystawy „PRL – bieguny pamięci”. Dla zwycięzców przewidziana słodka nagroda.
Wystawa jest prezentoana w sali edukacyjnej MNS-CDP. 

 

 

„SPRAWIEDLIWI Z ZACHODNIOPOMORSKIEGO” – PREZENTACJA TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW
Sala konferencyjna / przestrzeń dialogu

 

WYDARZENIA NA PLACU SOLIDARNOŚCI:
- oprowadzanie po wystawie plenerowej „Po wielkiej wojnie”
- „Najważniejsze w życiu jest…” – rysowanie kredą na pl. Solidarności

 

 

ANTYKWARIAT MAREK WYŁUPEK 

ul. Koński Kierat 12
16.00–23.00

Antykwariat udostępnia ekspozycję własną, czyli meble barokowe, empirowe i biedermeierowe oraz malarstwo autorów przedwojennego Szczecina i Pomorza. Dodatkowo będzie można obejrzeć malarstwo ze zbiorów Klubu Kolekcjonerów.

 

 

DOM KULTURY 13 MUZ

pl. Żołnierza Polskiego 2
18.00–23.00 

W Domu Kultury 13 Muz w ramach 17. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:
- Galeria Foyer: wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej
- Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz 
- Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki 

W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie (wiek: 6+): 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00.

 

Galeria Foyer: wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej
Na wystawie prezentowana jest wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.
„Nazywam się Oliwia Zborowska, jestem uczennicą klasy maturalnej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Na wystawie prezentuję przede wszystkim mój tegoroczny dyplom z malarstwa, składający się z czterech prac 100 x 70 cm oraz jednej pracy 120 x 160 cm. Ukazują kontrast pomiędzy poczuciem indywidualności a byciem częścią społeczeństwa, do czego każdy może się odnieść personalnie i to właśnie jest celem tych prac. Moje malarstwo ma przyciągać feerią barw i dynamiką. W pracach dążę do ukazania ruchu, uchwycenia w sposób syntetyczny relacji między formą a kolorem. Maluję tematy mi bliskie a jednocześnie fantastyczne, nie zamykam swojej tematyki w jednym pudełku. Cały czas eksploruję granice swojej kreatywności i znanego mi świata, maluję, bo dzięki temu czuję, że żyję” – Oliwia Zborowska

Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

 

Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz
Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez: Anetę Kiergielewicz, Andrzeja Graby Grabowieckiego, Martę Miszuk, Ewę Lidii, Marzenę Maćkowiak-Pluty, Jarosława Kruka. Plenery fotograficzne „Retro Vibes” mają na celu propagowanie stylu retro. Dużą rolę odgrywają tutaj stroje modelki, obejmujące okres od czasów wiktoriańskich aż do czasów tzw. złotej ery Hollywood, tj. okres od 1930 do 1950 roku XX wieku. Poprzez stylizacje modelek za pomocą ubrań, dodatków, fryzury i makijażu możemy przenieść się do dawnych czasów. Jako tło kadrów posłużyły Dom Kultury 13 Muz oraz Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie.
Olga Dąbkiewicz od lat jest związana z modą. W wolnych chwilach lubi przerabiać ubrania i dawać im drugie życie. Bawi się modą, często łączy klasykę retro z rozwiązaniami modernistycznymi.
Jest wieloletnią modelką retro i pin-up. Od dwóch lat organizuje plenery fotograficzne „Retro Vibes” na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jej celem jest ukazanie mody z dawnych lat na tle pięknej architektury, np. Szczecina. Czynnie bierze udział w działaniach artystycznych na terenie Szczecina i w całej Polsce. Organizuje warsztaty z pozowania do zdjęć, prowadziła je podczas Targów Retro w Krakowie, podczas imprezy Kustom Konwent we Wrocławiu, a także podczas 18. Festiwalu Boogie Woogie w Człuchowie. W 2022 roku podczas „5. Rajskiego Dnia na Rayskiego” w Szczecinie zorganizowała swoją strefę pin-up. Ponadto prowadziła zajęcia ze stylizacji mody retro dla seniorów w Pomorskiej Szkole Psychologii w Szczecinie, a także dla pań z Ukrainy w ramach współpracy z Fundacją Pełnią Wyrazu.

 

Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki
„Ukryta wystawa” stanowi zaproszenie do zabawy i kontemplacji w przestrzeni związanej ze sztuką. Poprzez poszukiwanie i uważność dzieci i młodzież będą odkrywać świat sztuki, w tym zagadnienia takie jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, miejsca rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami stworzyliśmy wystawę, która pomaga rozbudzić ciekawość, zachęca do poszukiwań i odkryć w myśl hasła: „Ciekawość – pierwszy stopień do rozwoju”. Tym razem Galeria Tworzę się stało się typową galerią „white cube”, co może zaskoczyć jej stałych bywalców, przyzwyczajonych do wymyślnych scenografii. Przy pomocy oszczędnych środków i minimalistycznej formy zapraszamy do odkrywania sztuki współczesnej, tego, co „niewidoczne dla oczu”, do uważności, dostrzegania detali i odkrywania własnej ścieżki wrażeń.
„Ukryta wystawa” jest także pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz „zdejmowaniu masek”. Tego, co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos.

 

 

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE

ul. Małopolska 48
22.00–0.00

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Filharmonia w Szczecinie ponownie otworzy swoje przestrzenie dla zwiedzających. 13 maja budynek będzie można zobaczyć od godziny 22.00 do północy.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Stojąca w miejscu dawnego Kozerthausu i rozpoznawalna dzięki charakterystycznej bryle przyciąga nie tylko architektonicznymi walorami, lecz także nieszablonowym podejściem do muzyki. Dzięki niemu tworzy wydarzenia nierzadko wyznaczające trendy i odbijające się szerokim echem również poza granicami kraju.

W 17. Europejską Noc Muzeów ponownie otworzy swoje przestrzenie dla zwiedzających. Nie będzie to jednak standardowe zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Goście Europejskiej Nocy Muzeów, którzy tego dnia zdecydują się wstąpić do filharmonii, będą mieli możliwość odbycia indywidualnego spaceru przez wskazane przestrzenie. Poza oszałamiającą architekturą w sali symfonicznej będą prezentowane materiały muzyczne, dostępne na licznych wydawnictwach instytucji. Zaś na wszystkich chcących zabrać do domu „kawałek filharmonii” otwarty będzie filharmoniczny sklep w dobrym tonie.

 

 

GALERIA KIERAT ZPAP OKRĘGU SZCZECIŃSKIEGO

ul. Koński Kierat 14
18.00–23.00

„Sztuka łączy" z cyklu „6 X SZTUKA” – interdyscyplinarna wystawa ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk.

 

GALERIA "MAŁY KIERAT" ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

ul. Koński Kierat 16 
16.00 -20.00

re . kreacje weneckie
B a r b a r a T y l e w s k a

Najnowsze prace inspirowane są częstymi podróżami do Wenecji - miasta zjawiskowego w wielu aspektach jednocześnie. Istotne dla autorki był proces poznawania miejsc i widoków Wenecji w odniesieniu do malarstwa dawnych mistrzów, a jednocześnie do własnych spostrzeżeń współczesnych. Doświadczenia specyficznej przestrzeni, barw i wyjątkowej formy autorka wyraziła poprzez metaforyczny, uniwersalny język malarski, który stał się osobistym dziennikiem podróży po Wenecji.

Basia Tylewska urodziła się na Zamojszczyźnie, mieszka i pracuje w Szczecinie. W latach 1988-1993 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Szczecińskim. Zajmowała się oprawą graficzną czasopism, książek i plakatów, brała udział w konkursach graficznych. Od 2001 roku regularnie wystawia indywidualnie swoje prace w Szczecinie i innych miastach., np. w szczecińskiej Kooperatywie Łaźnia (2016), w Książnicy Pomorskiej na przełomie 2021-22. Uczestniczy także w licznych wystawach zbiorowych Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Należy do Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej.

wernisaż 13.05.2023 r. / g. 16:00 / wstęp wolny

 

 

HUTA SZCZECIN

Wartownia, ul. Nad Odrą 18
14.00-16.00

Europejska Noc Muzeów 2023 to kolejna okazja, aby zaprosić do odwiedzenia Stołczyna i teren byłej Huty Szczecin.
W Wartowni zapraszamy na film „O Hutnictwie” wyświetlany na 45 letnim projektorze UKRAINA 5. Pierwszy seans o godzinie 14:00 następne o godz. 14:30, 15:00 i 15:30.
W Tunelu Hutniczym będzie można oglądać wystawę pamiątek po Hucie Szczecin oraz kolekcję obrazów z pleneru malarskiego HUTA SZCZECIN - PLENER 77. Dodatkowo będzie także wystawa… broni kolekcjonerskiej.
Na terenie Alfa Terminal Szczecin (teren byłej Huty Szczecin) będzie można obejrzeć zabytkową lokomotywę parową Huta-6.

Dojazd autobusami linii 63 oraz 102. Przystanek: Zamknięta. 

Partnerzy projektu: ALFA TERMINAL Szczecin Sp. z o. o.; Klub Kolekcjonersko - Strzelecki M 16; Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie; Rada Osiedla Stołczyn; Hutnik Szczecin; Akademia Piłkarska Hutnika Szczecin; Stowarzyszenie Feniks Szczecin; Klub Aktywnego Seniora Stołczyn; Klub Gier Planszowych WARTOWNIA; Szczecińskie Stowarzyszenie Ratownicze.

IZBA PAMIĘCI NA STOŁCZYNIE

ul. Kolejowa 2
16.00–18.00

Siłami sympatyków i członków Stowarzyszenia tworzymy dla Was - mieszkańców Stołczyna, Szczecina, Pomorza Zachodniego - Izbę Pamięci Stołczyna, w której swoje stałe miejsce znajdą zgromadzone przez nas dotychczas zbiory. Pierwszy raz do odwiedzenia Izby zapraszamy z okazji nadchodzącej Nocy Muzeów 2023, w najbliższą sobotę, 13 maja, w godzinach 16.00-18.00 Czekamy na Was, Wasze refleksje i opinie. Do zobaczenia!

 

 

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W SZCZECINIE
PRZYSTANEK HISTORIA 

Posejdon Center, pl. Brama Portowa 1
18.00-0.00

Wystawa przygotowania przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów będzie historia NSZZ „Solidarność” od powstania do 1989 roku.

Wraz z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej każdy uczestnik będzie mógł wykonać własnoręcznie sitodruk, opaskę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz przypinkę. Oddziałowe Biuro Lustracyjne przedstawi, czym jest katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Prezentacje będą odbywać się od 18.00, co pół godziny. Oddziałowe Archiwum zapozna odwiedzających z  akcją Archiwum Pełne Pamięci oraz zaprezentuje wybrane artefakty przechowywane w oddziałowym archiwum. Atrakcja będzie dostępna przez cały czas trwania Nocy Muzeów.

Tego dnia będzie można również zakupić publikacje wydawnictwa IPN w promocyjnych cenach.

Dla każdego odwiedzającego przygotowaliśmy upominek w postaci darmowych publikacji, Biuletynów IPN, przypinek, znaczków, reprodukcji znaczków podziemnej poczty Solidarności i inne atrakcje.

 

 

KAMIENICA W LESIE

ul. Pocztowa 19 
do 0.00

Z okazji Nocy Muzeów nasza stareńka przestrzeń byłego sklepu z 1904, gdzie spod tynku odkryliśmy przedwojenne płytki, będzie stała otworem ze swoją opowieścią o mieście i pyszną kawą do 0.00. Chętnie opowiemy historię przywracania tego miejsca do życia i całego kamienicznego projektu „Kamienica w lesie”.

 

 

ŁĄKA KANY / GALERIA GILOTYNA

ul. Zygmunta Duczyńskiego 
18.00–0.00 

"Ну, погоди! Nu, pogodi!" 
Projekt „Ну, погоди!, Nu, pogodi!” odnosi się do wykorzystania grafiki i mediów w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę. Prezentuje wielkoformatowe prace młodych artystów z Ukrainy, Polski i Belgii.

„Metafora zaczerpnięta z popularnej kreskówki nawiązuje do taktyki oporu przed nihilistyczną, bezideową przemocą. Obejmuje ona wysiłki dyplomatyczne, sankcje ekonomiczne oraz opór obywatelski. Postawa obywateli Ukrainy przekształciła się w rodzaj ruchu o olbrzymiej sile, jednoczącego wokół siebie międzynarodową społeczność. Wojna to nie tylko kwestia potęgi militarnej i gospodarczej, lecz także walka idei, symboli i narracji kulturowych. Sztuka w tym sensie staje się kluczowym polem konfliktu, ponieważ może kształtować nasze postrzeganie rzeczywistości, wpływać na emocje oraz wzmacniać lub podważać dominujące ideologie. 
W przypadku agresji rosyjskiej na Ukrainę widzimy, jak kultura i media są wykorzystywane jako narzędzia propagandy, jak również jako sposoby oporu i krytyki. Rosyjskie media heroizują wojnę, odwołując się do fałszywych narracji historycznych i resentymentów, korzystając z całej gamy manipulacji, ignorują lub usprawiedliwiają zbrodnie rosyjskich wojsk i łamanie praw człowieka. Narracja ta jest wzmacniana przez wykorzystanie patriotycznych symboli, muzyki i pomników, mających na celu stworzenie poczucia zbiorowej tożsamości i moralnej wyższości. Jednocześnie ukraińscy artyści i intelektualiści wykorzystują swoją pracę do podważania tych narracji, ujawniania prawdy i mobilizowania opinii publicznej. Podczas gdy sztuka może być używana jako narzędzie propagandy i dominacji, jest też środkiem oporu i krytyki, głosem uciśnionych oraz przestrzenią dialogu”.
Dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP
dr Witold Modrzejewski, ad.

„Zapraszam serdecznie na zaangażowaną prezentację artystycznej wizji wydarzeń z wojny, oddanej przez młodych twórców z Ukrainy, Belgii oraz z Polski w formie  ekspozycji wielkoformatowej. Wystawa ta powstaje z inicjatywy Maksa Skorwidera (UAP), jego doskonałych podopiecznych oraz dra Witolda Modrzejewskiego. Konfrontacja wizualna w otwartej przestrzeni Łąki Kany ma na celu stać się wyliczeniem: zarówno oczekiwań wobec agresji, okazaniem siły i oporu, jak i przerażenia wobec omnipotencji agresora”.
Dawid Czajkowski, kurator galerii

Artyści: Maciej Kozłowski, Maryna Mazur, Dorota Karolewska, Maja Michalska, Michał Tatarkiewicz, Vasyl Savchenko, Marie Plyatsko, Dima Krasnyi, Agnieszka Mori, Marta Chudy, Miroslava Kopcha, Diana Lozinska, Margo Sarkisova, Agnieszka Maćkowiak, Radosław Włodarski, Kamila Lukaszczyk, Krzysztof Balcerowiak, Monika Pich

Kuratorzy: Maksymilian Skorwider, Witold Modrzejewski, Dawid Czajkowski 

 

 

MADE IN SZCZECIN

ul. Sienna 11
18.00–0.00 

Noc z Paprykarzem Szczecińskim
To właśnie na Siennej, w Made in Szczecin, powstał pomysł opiewania, nie tylko kubkami smakowymi, kulinarnego symbolu miasta. Tu zrodziła się idea święta Paprykarza Szczecińskiego. W tym miejscu dowiecie się wszystkiego o tej potrawie, choćby co wspólnego ma Afryką, albo skąd wywodzi się data Dnia Paprykarza… 

 

 

MUZEUM GEOLOGICZNE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US
Geocentrum – Ośrodek Kompetencji Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Mickiewicza 16a
18.00–22.00

Na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy rodziny wraz z dziećmi. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję, by zapoznać się z barwnym i bogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Zwiedzający będą mieli możliwość obcowania m.in. z pięknymi agatami, jaspisami, geodami kwarcowymi i innymi cudami natury – ze świata krzemionki i nie tylko. 
Ponadto będzie można zgłębić historię geologiczną regionu Morza Bałtyckiego czy obejrzeć bogatą kolekcję piasków morskich i pustynnych niemal z całego globu. Nie zabraknie akcentów regionalnych, gdyż prezentowane będą też skały, które tworzyły się w płytkim, ciepłym morzu sprzed 30 milionów lat, na cześć naszego pięknego miasta nazwane kulami szczecińskimi. 
Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D oraz wyjątkowa gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest też możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych i pustynnych. Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego będzie można podglądać świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.
Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe.
Na małych fanów geologii i paleontologii będą czekały darmowe pamiątki w postaci drobnych minerałów czy skamielin. Liczba okazów do rozdania ograniczona!

 

 

MUZEUM OLIMPIZMU W UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM

Wydział Kultury Fizycznej  i Zdrowia 
al. Piastów 40b, budynek 6
18.00-22.00

Siedzibą Muzeum jest.  Dotychczas w Muzeum zostało uhonorowanych 32 absolwentów WSP i US, którzy uczestniczyli w największej imprezie sportowej świata (czterolecia) - igrzyskach: olimpijskich, paralimpijskich (nazwiska przedstawione są według chronologii startu w igrzyskach, w przypadku tego samego roku – obowiązuje kolejność alfabetyczna):                                                               
20 olimpijczyków ( Wojciech Matusiak – kolarz torowy i szosowy,  Jacek Rylski – wioślarz,  Henryk Wawrowski – piłkarz nożny, Dorota Brzozowska – pływaczka, Ireneusz Omięcki – wioślarz, Marek Gawkowski – wioślarz, Marek Kolbowicz – wioślarz, Danuta Piotrowska – lekkoatletka, Witold Roman – siatkarz, Łukasz Chyła – lekkoatleta, Przemysław Stańczyk – pływak, Damian Zieliński – kolarz torowy, Przemysław  Czerwiński – lekkoatleta, Marcin Lewandowski – lekkoatleta, Konrad Wasielewski – wioślarz, Oskar Krupecki – pływak, Małgorzata Wojtyra – kolarka torowa, Patryk Dobek – lekkoatleta, Adam Nowicki – lekkoatleta, Michał Rozmys – lekkoatleta ),        

4 paraolimpijczyków (Irena Pienio – pływaczka, lekkoatletka, Piotr Majka – wioślarz, Anna Harkowska – kolarka szosowa, torowa, Rafał Wilk – kolarz szosowy : tzw. handbike),    

6 trenerów (Krzysztof Krupecki –  trener wioślarzy: pełnosprawnych, niepełnosprawnych, Tomasz Kaźmierczak  -  trener  wioślarzy  niepełnosprawnych , Witold Roman  - menedżer siatkarzy, Tomasz Lewandowski –  trener lekkoatletów , Grzegorz Musztafaga –  trener pływania niepełnosprawnych, Jacek Kostrzeba –  trener lekkoatletów),

2  fizjoterapeutów (Rafał Antczak –  fizjoterapeuta  siatkarzy, Beata Buryta – fizjoterapeutka  wioślarzy niepełnosprawnych),

1 sędzię sportową  (Joanna Uracz – sędzia gimnastyki sportowej kobiet).                                

Ogółem jest 32 uczestników letnich IO, IP, ponieważ  Roman Witold występuje zarówno jako olimpijczyk jak i menedżer w gronie trenerskim. 

Zgromadzoną  kolekcję tworzą m.in.: medale paraolimpijskie (złoty i brązowy), medale pamiątkowe (otrzymują je wszystkie osoby, które oficjalnie uczestniczą w igrzyskach), medale z różnych imprez mistrzowskich; reprezentacyjne ubiory (bluza i spódnica, męskie ubranie wraz z obuwiem, marynarki męskie, dresy, bluzy dresowe, koszulki i spodenki startowe oraz treningowe); koszulki wolontariuszy; obuwie sportowe (kolce lekkoatletyczne do biegania);  sprzęt sportowy ( blok startowy – treningowy, tyczka do skoku o tyczce); akredytacje, dokumenty archiwalne (np. dyplomy, legitymacje, listy gratulacyjne, artykuły prasowe; fotografie, maskotki; pamiątki olimpijskie i paraolimpijskie (sprzedawane uczestnikom igrzysk oraz kibicom). 

Dyrektor Muzeum Olimpizmu w Uniwersytecie Szczecińskim
dr hab. Jerzy Eider prof. US

 

 

MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI – ZAJEZDNIA SZTUKI W SZCZECINIE

ul. Niemierzyńska 18a
17.00 – parada pojazdów zabytkowych
18.00–0.00 – muzeum otwarte dla zwiedzających

Z dziedzińca muzeum wyruszy parada zabytkowych pojazdów. W paradzie – prócz muzealnego Stoewera – pojadą auta i motocykle kolekcjonerów z regionu.
Trasa parady: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Stanisława Staszica – ul. Emilii Plater – ul. Teofila Firlika – ul. Łady – ul. Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Jana Pawła II – pl. Armii Krajowej – ul. Stanisława Moniuszki – ul. Piotra Skargi –  rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.
Po paradzie niektórzy kolekcjonerzy zaparkują swoje pojazdy na dziedzińcu muzeum.

 

 

OBIEKT KREATYWNY „JADWIGA”

ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 2
16.00–0.00
wernisaż: 16.00

"100. rocznica śmierci M. Bohla / 100th anniversary of the death of M.Bohl"

Międzynarodowa wystawa artystyczno-dokumentalna, upamiętniająca setną rocznicę śmierci Maximiliana Bohla. Prezentowane są m.in. obrazy Bohla z opisem kuratorskim po polsku i po angielsku, szkice, pamiątki i pocztówki. Wydarzenie było kuratorowane przez polski zespół badawczo-kuratorski, finansowany przez Akademię Sztuki w Szczecinie, we współpracy z niemieckimi kuratorami z galerii Neuköllner Salon w Berlinie. Wystawa przyjeżdża do Szczecina po wcześniejszej prezentacji w Berlinie w dniach 5–6.05.2023.  

 

 

OKRĘGOWY URZĄD MIAR W SZCZECINIE 

pl, Lotników 4/5
18.00–22.00 
Oprowadzanie grup co ok. 20 minut

 – „Miary – wczoraj i dziś” – prezentacja przeglądowa przyrządów pomiarowych XX wieku – wzorce masy, wagi, taksometry, miary długości i wiele więcej
– Zwiedzanie laboratoriów pomiarowych OUM w Szczecinie z prezentacjami oraz możliwością wykonania pomiarów

- Sprawdź precyzję swojego zegarka – pomiary czasu 
- Zmierz swoją prędkość – jak i gdzie się to mierzy w praktyce
- Czy widać prąd – trochę o pomiarach elektrycznych
- Ile to waży – wagi i wzorce masy
- Wzorce ciśnienia w praktyce
- Kilka słów o naszej działalności – czym się zajmujemy i dlaczego jest to ważne 

 

 

OPEN GALLERY MONIKA KRUPOWICZ

ul. Koński Kierat 17/1
18.00–22.00

„Deeply in silence” – wystawa malarstwa Tomasza Kołodziejczyka i Marzeny Ślusarczyk

 Malarstwo zatopione w chwili. Odtworzone z hipnotyzującą precyzją obiekty i postaci zanurzone w ciszy, otaczającej je jak w grudce bursztynu znalezionego na piaszczystej plaży. Milczenie jest namacalne jak gęsta, przeźroczysta masa, konserwująca kształt i formę na tysiąclecia. Nie jest to jednak pustka pochłaniająca osoby i przedmioty. Tam czai się coś intrygującego, niepokojącego, jakieś zjawisko, które dopiero stanie się i wypełni. W momencie patrzenia chwila zostaje zatrzymana jak kadr na celuloidowej taśmie filmowej. Opowieść z tego filmu odwiniemy sami. Jej początek i ciąg dalszy. Na razie delektujemy się chwilą, kontemplujemy moment, dotykamy bezruchu, jesteśmy wciągani w otchłań... „deeply in silence”.

 

 

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. CONSTANTINA BRANCUSIEGO 

ul. Kurkowa 1
18.00–23.00

Zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów. Zwiedzający poznają historię gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów oraz zwiedzą pracownie artystyczne (malarską, rzeźbiarską, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki, obejrzą też pokaz technik renowacji. Możliwe będzie również podejrzenie uczniów przy zajęciach malarskich czy spróbowanie własnych sił w rysunku węglem i kredą. 

18.30–23.00
Warsztaty:
- Ceramika – praca na formach gipsowych
- Kaligrafia – Jak tworzyć piękne i unikalne projekty literowe? Jak się do tego zabrać?
- Pokaz techniki sztuki tureckiej – Ebru

19.00 
Przygoda ze sztuką w Noc Muzeów: „Jerzy Nowosielski. Misterium oblicza w sztuce” – wykład Rafała Szwedowicza 

 

 

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA NA ŁASZTOWNI

Łasztownia, ul.  Energetyków 8
18:00 - 24:00

Parafia Ewangelicko – Augsburska na Łasztowni po raz kolejny zaprasza na Europejską Noc Muzeów.
W programie jest zwiedzanie kościoła Świętej Trójcy, zaprojektowanego przez wybitnego przedwojennego architekta Wilhelma Meyer-Schwartau’a (w latach 1891-1921 był miejskim radcą budowlanym, zaprojektował też m.in. Cmentarz Centralny i obecne Wały Chrobrego). Dzisiejszy kościół powstał w miejscu świątyni z XIV wieku; został poświęcony w 1896 roku i do dziś nieprzerwanie służy szczecińskim ewangelikom. 
Podczas spotkania proboszcz parafii, pastor Sławomir Sikora, opowie o podstawowych zasadach luteranizmu. Na historycznym instrumencie organowym słynnej firmy Schlag & Söhne zagra dr Agnieszka Roguska. O wybitnych luteranach związanych ze Szczecinem opowie dr Andrzej Wątorski w kontekście jubileuszu 500 lat Reformacji w naszym mieście.
Na terenie parafii jest też Pomnik Tolerancji - drugi w Polsce i jeden z kilkudziesięciu na świecie, symbol współpracy ekumenicznej, międzynarodowej i wielokulturowej. Jego odsłonięciu w 2019 roku towarzyszyło otwarcie wystawy Andrzeja Łazowskiego „Tolerancja to racja”, którą można będzie obejrzeć także w Noc Muzeów.   
W sali parafialnej przedstawimy prezentację ukazującą ciekawą historię przedwojennego Szczecina.
Proponujemy też odpoczynek przy kawie, herbacie i domowym cieście!  Mamy też program dla dzieci – wśród nich zabawy plastyczne i podziwianie nieba. 

 

 

PIWNICA KANY 

pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5
18.00–0.00 

W Piwnicy Kany zapraszamy do obejrzenia wystawy „Komiksowe fantasmagorie Wojciecha Stefańca”.
Wojciech Stefaniec (ur. 1980). Ukończył edukację artystyczną na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Mieszka w Słupsku. Autor okładek do książek, płyt muzycznych i gazet, plakatów i znaków logo, w końcu – komiksów. Laureat nagród, m.in.: Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego w kategorii najlepszy rysownik roku (2011); pierwsza nagroda w konkursie dziennikarskim im. Jana Stepka za okładkę z 13 stycznia 2011, wykonaną dla „Głosu Pomorza” (2011); trzecie miejsce w kategorii Dzienniki Regionalne w konkursie Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku Grand Front 2011 za okładkę z 13 stycznia 2011, wykonaną dla „Głosu Pomorza”; nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w kategorii Najlepszy Album Roku 2013 za komiks „NOIR” (2014); Brązowa Chimera za okładkę „Głosu Pomorza” z 7 sierpnia 2008. Autor komiksów: „Alveum” (Timof Comics, 2007) na podstawie opowiadania Radka Poniewierzy; „Dom żałoby” #3,4 (Timof Comics, 2007) do scenariusza Dominika Szcześniaka; „Szanowny” (Timof Comics, 2008) do scenariusza Bartosza Sztybora; „Szelki” (2011 Timof Comics) do scenariusza Jerzego Szyłaka; „Dyptyk warszawski” (Timof Comics 2013); „NOIR” razem z Łukaszem Bogaczem i „Ludzie, którzy nie brudzą sobie rąk” (autor scenariusza i ilustracji); „Rodzice swoich dzieci” (2014 Profanum) z Danielem Gizickim. Autor krótkich form komiksowych, w tym m.in.: „Wspomnienie” (2007) do scenariusza Pawła Timofiejuka (wydany w magazynie B5, wyróżnienie w konkursie o Powstaniu Warszawskim); „Praha” (2009) do scenariusza Pawła Timofiejuka (trzecie miejsce w konkursie „W sąsiednich kadrach”), „Egzamin z Norwidem” (2010) do scenariusza Pawła Timofiejuka (ukazał się w Przewodniku Warszawskim wydanym przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Miasto Stołeczne Warszawa); „Udawany luj” (ukazał się w komiksowej adaptacji „Lubiewia” Michała Witkowskiego wydanej przez Ha!art), „The Promise Land” i „Grusza” (ukazały się w inicjatywie „City Stories” dla miasta Łodzi).

 

 

SZKOŁY ARTYSTYCZNE TOP-ART – GALERIA FOTART 

ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna, drugie piętro)
18.30–22.00

„Czerń i biel” to tytuł wystawy prezentującej fotografie, rysunek, grafikę, malarstwo i rzeźbę. Swoje dzieła przedstawia 26 twórców, w tym 7 cudzoziemców. Dominują czerń i biel. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Galerii FOTART.

 

 

TEATR WSPÓŁCZESNY W SZCZECINIE

ul. Wały Chrobrego 3
18.00 oraz 19.30 

Zwiedzanie Współczesnego
Co się kryje za kurtyną, gdzie mieszkają rekwizyty, jak wygląda garderoba? Zapraszamy na wieczorne zwiedzanie zakamarków Teatru Współczesnego. O tajnikach teatru opowiedzą Marta Gosecka, pedagożka teatralna, i członkowie Zaplecza Teatralnego, grupy działającej przy Teatrze Współczesnym.

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. 
Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: o 18.00 i 19.30.

Liczba miejsc mocno ograniczona! Darmowe wejściówki na hasło „Noc Muzeów” do odebrania w kasie teatru przy Wałach Chrobrego 3.

 

 

TRAFO TRAFOSTACJA SZTUKI

ul. Świętego Ducha 4
18.00–0.00
 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19:00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji. Powody do spotkania to sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Niemniej jednak podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie więc!

Aktualnie prezentujemy trzy wystawy.

Na parterze możecie zobaczyć „Fabrykę Absolutu” Andrzeja Wasilewskiego. Wystawa, prezentowana w formie imponujących rozmachem instalacji wizualno-dźwiękowych, podejmuje temat złożoności węgla i paliw kopalnych w ujęciu zmian klimatycznych i snucia nowych utopii społecznych i politycznych. Tytuł został zaczerpnięty z powieści Karela Čapka, w której wynalazca-wizjoner konstruuje karburator pozyskujący niespożytą energię z węgla. Uwalnia przy okazji przypisaną do „przedmiotu” ideę absolutu. Jeżeli Bóg jest wszędzie, to czy można go stamtąd wyekstrahować?
Kurator: Stanisław Ruksza
Koordynatorki: Ada Kusiak, Anna Sienkiewicz

W galeriach na pierwszym i drugim piętrze jest prezentowana wystawa odnoszącego sukcesy artysty młodego pokolenia Horacego Muszyńskiego „Golden Drop”. Podczas dwuletniej rezydencji w prestiżowym De Ateliers w Amsterdamie stworzył on, we współpracy z TRAFO, ekspozycję opowiadającą historię flagowego projektu badawczego korporacji Bio-Korf i opracowanego w wyniku jego realizacji kontrowersyjnego produktu „Golden Drop”, od którego pochodzi tytuł wystawy. Preparat, stanowiący alternatywę dla miodu pszczelego, wzbudził wiele emocji. Dlaczego? Wszystkich nieznających jeszcze odpowiedzi na to pytanie zapraszamy do TRAFO. 
Kurator: Andrzej Witczak

Jak co roku TRAFO prezentuje pokonkursową wystawę jednego z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce „Młode Wilki 23”. Projekt z założenia wspiera twórców i twórczynie młodego pokolenia. Wielu uczestników i uczestniczek poprzednich edycji cieszy się obecnie międzynarodowym uznaniem (m.in. Horacy Muszyński). Laureaci i laureatki tegorocznej edycji to: Józef Jakacki, Szymon Janczy, Konstanty Konopiński, Klaudia Opoka, Lena Peplińska, Aleksander Steblik, Kuba Stępień, Martha Sundmann, Yuliya Terpilovska, Daniela Weiss / Agata Siubijak. 
Zespół kuratorski: Anna Orlikowska, Łukasz Jastrubczak
Koordynatorka: Dominika Głowala

Zapraszamy także do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii oraz dobrą kawą, przekąskami, zimnym piwem i niezłym winem. Te ostatnie można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem. 

 

 

URZĄD MIASTA SZCZECIN

pl. Armii Krajowej 1
19.00–23.00

Tej nocy będzie można zwiedzić m.in. gabinet Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w którym przewodnikiem będzie on sam. Ponadto dla zwiedzających dostępne będą: sala sesyjna Rady Miasta, sala biblioteczna, sala ślubów oraz podziemia Urzędu Miasta.
Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca codzienne życie Wikingów, realizowana z okazji trwających jednocześnie Dni Skandynawskich. To wydarzenie będzie można obejrzeć przed Urzędem Miasta w godzinach 16.00–21.00 
Prezydent Szczecina serdecznie zaprasza mieszkańców Szczecina oraz turystów do aktywnego wzięcia udziału w tegorocznym wydarzeniu.

 

 

WILLA LENTZA

al. Wojska Polskiego 84
20.00–0.00

W Noc Muzeów poza zwiedzaniem zabytkowej willi  udostępniamy wystawę stałą „Willa Lentza. Historia(od)nowa” oraz czasową „Klapki z oczu”. 
Główną atrakcją wydarzenia będzie prezentacja nowatorskiej formy audiowizualnej pt. „Czas. Kolor. Przestrzeń”. Prezentacja będzie wyświetlana regularnie od 21.30. 
W sali teatralno-kinowej wyświetlany będzie również film „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności’’. Seanse co godzinę: 20.00, 21.00, 22.00, 23.00). Podczas wydarzenia możliwy będzie zakup napojów.

„Czas. Kolor. Przestrzeń” to wielobarwne, immersyjne doświadczenie świata sztuki. Dzięki połączeniu najnowszych technik animacji 3D i nowatorskiej scenografii odkryjemy inny wymiar obcowania z malarstwem wielkich mistrzów. Barwa, kompozycja i przestrzeń staną się głównymi bohaterami malarskiej fabuły. Czekają na nas wizualne cytaty m.in. z Kandinsky'ego, Klimta i Fangora. Czas, kolor, przestrzeń to wszystko, co łączy wydarzenia artystyczne tworzone w Willi Lentza. Szczegóły wkrótce.
Opracowanie i przygotowanie projektu (wg koncepcji Willi Lentza): Pushka Studio

Film „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności’’ to reportaż w reżyserii Małgorzaty Frymus i opracowaniu Łukasza Nyksa, dokumentujący przebieg przeprowadzonej w latach 2018–2019 renowacji Willi Lentza. Bohaterem jest bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina, o którym opowiadają ze szczegółami znawcy historii oraz arkanów budownictwa: dr Maciej Słomiński, Michał Dębowski, Marta Kaźmierczak-Gieda, Robert Rodecki, Maciej Burdzy, Michał Demski.

 

 

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH

ul. Korsarzy 34 
18.00-23.00

NOC BOGUSŁAWA X
18.00–23.00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw; historie pomorskie dla każdego – o Bogusławie X, sarkofagach i majątkach Gryfitów; fotościanki do pamiątkowych fotografii, staropomorskie gry i zabawy
18.00–21.00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 20.30)
18.00–23.00 Sklepik muzealny
23.00–0.00 Projekcja filmu „Wielka podróż Bogusława X”

Wizyta w Zamku Książąt Pomorskich przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza. Wspominać będziemy zmarłego 500 lat temu księcia Bogusława X Wielkiego oraz przypadający na czasy jego rządów okres rozkwitu i rozwoju państwa Gryfitów.

Możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych w skrzydle południowym (wejście L).

Odwiedzający będą mogli wyciągnąć specjalny los – każdy z nich zawierać będzie historię dotyczącą Bogusława X, książęcych sarkofagów i dawnych zwyczajów żałobnych, a także dawnej sztuki i rzemiosła. Na tematycznych fotościankach, nawiązujących do epoki i prezentowanych wystaw, będzie można zapozować do pamiątkowych fotografii. Dla odważnych przewidziano możliwość udziału w dworskich grach i zabawach z nagrodami.

Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (wejście I) oraz skrywająca relikty dawnej architektury Wieża Dzwonów – jeden z najlepszych punktów widokowych mieście (wejście E).

Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na projekcję filmu animowanego „Wielka podróż Bogusława X” (Dziedziniec Menniczy). Film w humorystyczny sposób opowiada historię niezwykle barwnej i wyjątkowej na jak owe czasy podróży pomorskiego księcia do Ziemi Świętej. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą m.in. Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr i Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI, króla Maksymiliana I Habsburga, malarza Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.

 

 

logosy copy copy copy copy copy copy copy copy copy