6. Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie

Fundacja SPOT.ON ART wraz z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Willą Ogrody Śródmieście zapraszają na 6. Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie, tym razem w międzynarodowym wydaniu. 

W tym roku przygotowane zostały aż cztery premiery - premiera płyty z twórczością Ety Tyrmand, pieśni sefardyjskie w premierowej odsłonie w Polsce, premiera nowych aranżacji muzyki klezmerskiej i premierowy program z najsłynniejszym szczecińskim chórem. Bilety są już w sprzedaży.

Tradycyjnie, w drugi weekend września spotkamy się, aby posłuchać i porozmawiać o muzyce żydowskiej – mówi Aleksandra Golińska, prezes Fundacji – W tym roku bardzo zróżnicowaliśmy nasz program. W piątek 8 września zapraszamy do Willi Ogrody Śródmieście na koncert Macieja i Patryka Strycharczyków. To propozycja o nieco luźniejszym charakterze, wszak muzyka żydowska to nie tylko nostalgiczne i podniosłe tony, ale także zabawa i radość z życia. Bardzo się cieszymy, że Ogrody dołączają do naszego festiwalu!
Kolejne dwa koncerty odbędą się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. W sobotę 9 września odbędzie się premiera płyty „Escape from shadow” nagranej przez uznany duet Aleksandry Demowskiej – Madejskiej (altówka) i Wojciecha Pyrcia (fortepian). Prawdziwym smaczkiem koncertu będzie pierwsze powojenne wykonanie utworów Ety Tyrmand – przyjaciółki Mieczysława Wajnberga i wyśmienitej kompozytorki. Z kolei w niedzielę 10 września będziemy gościć po raz pierwszy w Polsce izraelskich muzyków Sivan Goldman (sopran) i Daniela Akivę (gitara). W programie Alma Vida Korason wykonają pieśni sefardyjskie w specjalnych, pieczołowicie stworzonych aranżacjach Akivy – również uznanego muzykologa. Wstęp do Ogrodów Śródmieście jest wolny, natomiast bilety na koncerty w Muzeum są do nabycia na stronie internetowej spotonart.com.

Szykujemy jeszcze jeden punkt programu – zaznacza Jakub Stefek, pomysłodawca festiwalu. – Dzięki otwartości, a można i powiedzieć, zaprzyjaźnieniu z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk – Makuch po raz pierwszy we współczesnej historii Szczecina wykonamy muzykę Nowej Synagogi w najbardziej zbliżonym do historycznego kształcie. Tak ona kiedyś brzmiała – z potężnym chórem, kantorami i organami. Przygotowujemy najbardziej spektakularne utwory muzyki synagogalnej w wydaniu, które dzisiaj rzadko można usłyszeć nawet na świecie. Ten koncert odbędzie się dopiero 19 października, a o jego szczegółach organizatorzy będą jeszcze informować. Niemniej już dzisiaj można zarezerwować datę!

 


Dni Muzyki Żydowskiej odbywają się w Szczecinie od 2018 roku. W programach prezentowana jest muzyka etniczna, klasyczna i synagogalna, jaka rozbrzmiewała w Szczecinie w minionych czasach, jak również wykonywane są nowe dzieła inspirowane przeszłością. To jedno z niewielu wydarzeń w Polsce poświęconych w całości muzyce żydowskiej.

 

Więcej infromacji także na: https://www.spotonart.com/

 

 

PLAKAT aktualny