ZDD 2023: wykład "Budownictwo typu saskiego na Pomorzu Zachodnim"

Koordynowane przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa to realizowany rokrocznie projekt, którego głównym celem jest promowanie różnorodności dziedzictwa regionu. W roku 2023 ZDD odbywają się pod hasłem „Przestrzenie dziedzictwa”.

W ramach obchodów Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza na wykład „Pod jednym dachem. Budownictwo typu saskiego na Pomorzu Zachodnim”, który poprowadzi Agnieszka Słowińska. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych fotografii oraz quiz z nagrodami. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 września 2023 roku, o godz. 16.00 w sali konferencyjnej w gmachu muzeum przy ul. Wały Chrobrego 3.


Dom typu saskiego to jeden z typów domów charakterystycznych dla ludowego budownictwa Pomorza Zachodniego. Klasyczna chałupa saska to duży budynek, w którym pod jednym dachem mieściło się całe gospodarstwo: sień, pomieszczenia inwentarskie i gospodarcze oraz izby mieszkalne. Miała konstrukcję ryglową i była nakryta czterospadowym dachem. Wchodziło się do niej przez szeroką bramę, znajdującą się w ścianie szczytowej.


Budownictwo typu saskiego upowszechniło się na terenach Pomorza Zachodniego w XVII i XVIII wieku w wyniku przybycia osadników niemieckich. Ulegało modyfikacjom i ostatecznie w typie tym powstawały budynki w całości mieszkalne.


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.