Powojenna Japonia – trzy mini wykłady

W związku z okrągłą rocznicą nawiązania stosunków polsko-japońskich zapraszamy na trzy mini wykłady w  ramach rozpoczęcia cyklu „Spotkań z Japonią”. Wśród prelegentów wystąpią dwaj przedstawiciele Szczecińskiego Klubu Azji.

Tematem przewodnim wystąpień jest powojenna Japonia i jej obraz. Prelegenci  zaprezentują następujące tematy:

„Zmierzch samurajów Showa. Sytuacja armii japońskiej w obliczu końca II wojny światowej” – Michał Pozorski (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Japońska armia mimo kolejnych porażek, cofającej się linii frontu oraz dwóch ataków atomowych na wyspy japońskie, wciąż stanowiła śmiertelne niebezpieczeństwo dla aliantów. Mimo podpisania  kapitulacji, wielu dowódców i zwykłych żołnierzy nadal chciało kontynuować walkę. Dopiero interwencja cesarza przywróciła porządek w szeregach i umożliwiła wprowadzenia powojennych rezolucji. Prelegent przedstawi losy armii w ostatnich chwilach istnienia w okresie wojennym jak i w pierwszych latach powojennych.

 

"Przed wschodem słońca - powojenne przemiany w Japonii" - Grzegorz Tyliszczak (Szczeciński Klub Azji)

Klęska militarna i amerykańska okupacja stworzyły zupełnie nowe uwarunkowania dla społeczeństwa i gospodarki japońskiej. Demilitaryzacja i demokratyzacja splotły się z tradycyjnymi dla Japończyków wartościami, umożliwiając jedyny w swoim rodzaju rozkwit państwa. Słońce wzeszło i oślepiło swym blaskiem cały świat.

 

"Kurosawa i inni, czyli o złotych latach kinematografii japońskiej" - Artur Niewczas (Szczeciński Klub Azji)

Kino japońskie jako ważna gałąź kultury narodziło się dzięki reformom tzw. restauracji Meiji, czyli jeszcze przed rokiem 1900, i choć prężny jego rozwój został zatrzymany przez włączenie kraju w działania militarne podczas II wojny światowej, to już od początku lat 50-tych odzyskało dawny blask. Właśnie w tzw. okresie mistrzowskim powstały największe dzieła Akiry Kurosawy, Yasujiro Ozu oraz Kona Ichikawy. Zapraszam na prelekcję o dorobku "profesorów" kina japońskiego.

 

Każde wystąpienie potrwa maksymalnie 30 minut.

Wstęp bezpłatny

19 września 2019 (czwartek), godz. 17.15 

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3