7. PALETA SZTUKI - PEJZAŻ! Warsztaty z cyklu sztuka w sieci dla dzieci. Józef Pankiewicz

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia oraz nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, aby wzięły udział w warsztatach muzealnych zatytułowanych PALETA SZTUKI! – PEJZAŻ.

Na warsztatach zajmiemy się widzeniem światła, formami, fakturą, kompozycją, kształtami i kolorem, a także rysunkiem. Warsztaty zawsze będziemy rozpoczynali od wykonywania szkiców na podstawie wybranego obrazu. Zatem zadanie zatytułowane SZKICOWANIE będzie doskonałym początkiem do zabawy ze sztuką i zachętą do tworzenia dalszych kreatywnych zadań plastycznych.

DO DZIEŁA! to kreatywne zadanie plastyczne z krótkim opisem projektu, pomysłami, może być to kolaż, techniki mieszane, kompozycje w trzech wymiarach, malowanie czy rysowanie pastelami...

Przy każdym zadaniu wyszczególnione będą także MATERIAŁY PLASTYCZNE potrzebne do stworzenia tego niezwykłego dzieła.

Wiosenne warsztaty to zaproszenie do zabawy ze sztuką, artystami, pejzażem i poznaniem świata barw, różnorodności technik plastycznych, gdzie każdy może spróbować tworzyć nawet palcem!

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”. Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

PALETA 

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

ARTYŚCI I ICH DZIEŁA

pan jpg

Józef Pankiewicz (1866–1940)
Tytuł: Łuk triumfalny (Plac Carrousel), przed 1908
Technika: olej, tektura
Wymiary: 27 × 35 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

O ARTYŚCIE I OBRAZIE

Józef Pankiewicz to polski malarz i grafik, pedagog. Uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona, a także w Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Paryżu zapoznał się z pracami impresjonistów. Wiele podróżował po zachodniej Europie, zwiedzając Holandię, Belgię, Włochy, Anglię, Niemcy i Francję.

Jego twórczość była niezwykle różnorodna i często inspirowana malarstwem francuskim. Bardzo często pojawiają się także widoki Paryża. Szczególnie ciekawe są widoki francuskich zabytkowych miast, portów rybackich, parków, studia drzew, starodawnych uliczek.

Paryż w drugiej połowie XIX wieku był celem wielu polskich artystów. To tu młodzi malarze czy rzeźbiarze mogli odwiedzać galerie, muzea, bywać na wernisażach i poznawać środowisko artystyczne. Artyści oglądali tam dzieła sztuki zgromadzone w jednym z największych muzeów na świecie – Luwrze.

Namalowany na obrazie Łuk Triumfalny znajduje się na Place du Carrousel w Paryżu, niedaleko wspomnianego muzeum. Na obrazie w dali widać rozmytą sylwetkę dachów budynków Luwru. Szara plama na łuku to rzeźba ukazująca woźnicę i czwórkę koni. Artysta interesująco namalował na tym obrazie przyrodę. Są widoczne jakby większe i mniejsze plamy barw zieleni, bieli i czerwieni. Widok malowany był w słoneczny dzień i malarzowi udało się to uchwycić. Pankiewicz wprowadził zasadę perspektywy powietrznej z charakterystycznym ukazywaniem dalszych planów w odcieniach błękitów.

 

SZKICOWANIE

Podczas licznych podróży do Włoch i Francji w pierwszej dekadzie XX stulecia artysta wykonał akwarelą szereg szkiców pejzażowych. Barwy nieba zmieniają się wraz z pogodą. Pankiewicz, kiedy malował niebo, potrafił niesamowicie oddać nastrój i chwilę. Ty także możesz namalować niebo i przyrodę, używając np.: akwareli lub pasteli. Pastele stanowią niezwykły środek wyrazu ze względu na łączenie w sobie cech właściwych rysunkowi i malarstwu.

W szkicowniku wypróbuj, jak pracuje się suchymi pastelami. Po położeniu ich na papier postaraj się rozetrzeć niektóre kolory. Podczas spaceru warto spojrzeć na niebo i chmury oraz wykonać kilka szkiców nieba. Postaraj się narysować zachód słońca, widok nieba po burzy lub ciekawe chmury.

Jak będziesz się uważnie przyglądać, dostrzeżesz na niebie nie tylko błękit, ale też szarości, żółcienie, oranże i biele. Papier dostosowany do rysowania pastelami powinien być średnio- lub gruboziarnisty. Papiery kolorowe są bardziej odpowiednie, można jednak rysować na białym papierze.

Dobrze jest także rysować małymi kawałkami pasteli, ich krawędzią doskonale można rysować delikatne kreski, a cieniować – boczną stroną. Pastele można kupić w sklepie plastycznym w bardzo szerokim wyborze odcieni wraz z pudełkiem z przegródkami. Takie pudełko pozwala posortować kolory i ułatwia pracę. Dobrze jest też mieć miękkie ołówki węglowe. To idealne środki do wykończenia rysunku wykonanego pastelami i stworzenie interesujących efektów.

 

DO DZIEŁA! MIESZANIE BARW

Weź karton niewielkiego formatu i naszkicuj na nim prosty motyw, gdzie widać dowolną ciekawą budowlę i park. Kredkami lub ołówkiem możesz naszkicować kompozycję. Rysowane-malowanie kolorowymi kredkami jest obecnie bardzo modne. Posługuję się terminem rysowanie-malowanie ponieważ używając kredek nie tylko się rysuje, ale także maluje – cieniuje, miesza kolory, kontrastuje je, eksperymentuje z nimi. Rysowanie kolorowymi ołówkami to dobry wstęp do malarstwa.

Ołówka nie należy też trzymać pod zbyt dużym kątem w stosunku do papieru, ponieważ szybko można złamać rysik. Po rysowaniu-malowaniu – przygotuj farby, które masz w domu, np. plakatowe lub akrylowe.

Na tekturowy talerzyk wyciśnij z tubki kolory: błękity i zielenie. Cienki pędzel zanurzaj w farbie i buduj obraz, kładąc gęsto drobne różnokolorowe plamki na część, gdzie ma być trawa i kwiaty. Możesz tymi drobnymi kropkami stworzyć kwiatową łąkę także przy pomocy patyczka kosmetycznego.

Do tego zadania możesz także wykorzystać farbę akwarelową zmieszaną z pastą do zębów. Na paletę wyciśnij trochę pasty do zębów. Nasącz kilkoma kroplami farby akwarelowej. Powstanie wówczas gęsta rozbielona farba kryjąca. Barwy staną się delikatnie rozbielone, pastelowe. Podczas malowania farby trzeba rozrabiać, tzn. mieszać rożne kolory na palecie. Może być to paleta z drewna lub plastiku.

Spróbuj namalować swój obraz na kartonie w słoneczny dzień lub po południu. Może to być widok z parku w wiosenny poranek. Gdy po wyschnięciu farba stanie się krucha, możesz ją wzmocnić, spryskując pracę np. lakierem do włosów.

MATERIAŁY PLASTYCZNE:

ołówki /ołówek węglowy,

karton /papier,

talerzyk /paleta na farby,

kredki ołówkowe,

farby: plakatowe, akrylowe, akwarelowe,

cienki i grubszy pędzel,

patyczek kosmetyczny,

mała format kartki grubszego papieru,

suche pastele,

pasta do zębów.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)