Koncert Chóru ZUT w ramach projektu „Szczecin – miasto talentów”

„Szczecin – miasto talentów” to projekt mający na celu promocję  muzyków poprzez realizację koncertów na terenie miasta Szczecin. Muzycy, którzy będą się prezentować podczas koncertów to zespoły wokalne, chóry, instrumentaliści. Każdy z koncertów będzie miał swój indywidualny charakter, który nadadzą mu wykonawcy. Poszczególne koncerty będą poświęcone różnej tematyce, jednak wszystkie będzie łączyło wykonywanie utworu patriotycznego w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Projekt pokazuje, że Szczecin jest miejscem przyjaznym dla artystów, a przede wszystkim jest miastem „rodzinnym” wielu utalentowanych muzyków. Sceny, na których zabrzmią koncerty to m.in. gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie, aula Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego, sala koncertowa Domu Kultury „Delta”, aula Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i szczecińskie kościoły. 

26 sierpnia 2018 na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych, wystąpi Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Chór powstał na Akademii Rolniczej w Szczecinie w 1991 roku z inicjatywy dyrygentki Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Od 2009 roku rozpoczął działalność na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, który objął nad nim patronat. Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom. Repertuar obejmuje muzykę sakralną, ludową, rozrywkowa i gospel oraz utwory wokalno–instrumentalne. Chór koncertował w Szwecji, Danii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji i Estonii oraz na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Słowacji, a także na Islandii, Wyspach Owczych, Gozo i na Malcie. W latach 2005–2017 został laureatem ponad 80 konkursów chóralnych w Polsce, Europie i na świecie. Dorobek artystyczny został utrwalony na 11 płytach CD.

Iwona Wiśniewska-Salamon jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990 uzyskała tytuł magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991 stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009 Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003 pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W 2004 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2011 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007–2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno”. W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”