Memento mori – motyw śmierci w zbiorach MNS–CDP

Zapraszamy w piątek, 26 stycznia 2023 r., o godz. 17.00, na otwarcie wystawy pt. „Memento mori – motyw śmierci w zbiorach MNS–CDP”, która została zaplanowana jako wydarzenie towarzyszące 8. rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. 

Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi będzie druga szczecińska odsłona Death Cafe. Spotkanie z publicznością i rozmowy o śmierci poprowadzi Katarzyna Górewicz. Wystawa znajduje się w sali edukacyjnej / magazynie otwartym MNS– CDP. Będzie można ją zwiedzać do 28 kwietnia 2024 r.

 

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza śmierci, sposoby jej upamiętniania, a także lęk przed jej nadejściem. Pokazane będą formy utrwalenia w pamięci społeczeństwa śmierci bohaterów i męczenników narodu Polskiego, takich jak Marszałek Józef Piłsudski czy ks. Jerzy Popiełuszko. Obok znanych nazwisk pojawią się też anonimowe ofiary zbrodni państw totalitarnych. Przywołane zostaną również przełomowe wydarzenia z czasów Polski Ludowej, podczas których ginęli niewinni ludzie oraz walka opozycji z władzą o pamięć o zamordowanych.

Na wystawie będzie można zapoznać się z przeżyciami zwykłych obywateli, doświadczonych przez okrucieństwa wojny. Pozostawione przez nich listy wzbogacą ekspozycję o indywidualne historie zatrzymane w czasie na pożółkłym papierze. Obiekty przedstawiające poświęcenie i śmierć niewinnych miały za zadanie nie tylko upamiętniać ofiary, ale też motywować całe tłumy do walki w imię słusznej sprawy. Wśród obiektów pojawią się znaczki, proporczyki, grafiki, plakaty, do dziś przechowywane w domach byłych opozycjonistów niczym relikwie.

W sytuacji kryzysu modlitwa wielokrotnie towarzyszyła ludziom, dając im siłę do walki i kojąc strach przed śmiercią. Stąd na ekspozycji pojawią się liczne odwołania do religii w postaci rozmaitych dewocjonaliów oraz modlitewników z przełomu XIX i XX wieku. Wstępem do wystawy będzie ślubny garnitur, który, paradoksalnie, nierzadko prowadzi człowieka w jego ostatnią podróż.


Wystawa czasowa 
Memento mori – motyw śmierci w zbiorach MNS–CDP

26.01 - 28.04.2024
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1

Kuratorka: Paula Sendra

Współpraca kuratorska: Kamila Krężel, Iga Ranoszek-Bieńkowska

Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie