Wystawa czasowa: Leonia Chmielnik. Mój świat – nasz świat

Wystawa rzeźb Leonii Chmielnik Mój świat – nasz świat jest trzecią dużą prezentacją prac artystki w ciągu ostatnich siedmiu lat. Tym razem jednak to nie kamienne rzeźby i odlewy z brązu będą skupiać uwagę i podziw.

Z zakamarków pracowni Leny, w której tworzy od lat 80. XX wieku, udało się wydobyć na światło dzienne wiele zapomnianych lub dawno niepokazywanych prac.

„Co chcę pokazać na wystawie? To, czego ostatnio nie pokazywałam. Chcę pokazać prace wykonane z materiałów nietrwałych, prace z gipsu i ceramiki. Ceramiki pochodzą mniej więcej z tego samego okresu, to są lata 1986–1989. Powstały w Bolesławcu, tam była możliwość szybkiego wykonania pomysłów. A te pomysły właściwie same przychodziły, kiedy się brało materiał do ręki. A że akurat w większości kobiety wychodziły… Kobiety to mój ważny temat, realizowany i w innych materiałach. Teraz przyszedł czas, żeby to nazwać, podkreślić i jakoś zamknąć”.

Leonia Chmielnik mieszka i tworzy w Szczecinie od 1965 roku. Jest współautorką pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia. Na wystawie prezentowany jest m.in. pierwszy projekt konkursowy pomnika jej autorstwa, modele gipsowe znanych realizacji plenerowych artystki, a także projekty konkursowe, które nie zostały zrealizowane. Założeniem tej pierwszej w Muzeum Narodowym w Szczecinie indywidualnej wystawy Leonii Chmielnik jest pokazanie prac szkicowych, projektowych, wykonanych z materii ubogiej, gipsu i gliny, lub w wyniku eksperymentowania z kombinacjami materiałów i stosowania tzw. technik własnych. Zgromadzone na wystawie obiekty pochodzą z całego okresu twórczości, tj. od 1965 roku po chwilę obecną.

Pracom Leonii Chmielnik towarzyszą fotografie Jacka Fijałkowskiego – fotografa i grafika współpracującego od lat z artystką w zakresie opracowania publikacji towarzyszących jej wystawom. Prezentują one detale rzeźb artystki, pokazując, jak odkrywczo można patrzeć na rzeźbę, gdzie zbliżenia, duże powiększenia, zafascynowanie szczegółem ujawniają nowe aspekty materii rzeźbiarskiej i inną perspektywę jej obserwacji. Wielkoformatowe zdjęcia dopełniają wizualnego kształtu ekspozycji.

Kolejnym uzupełnieniem, wzbogacającym odbiór twórczości Leny Chmielnik, jest projekcja w przestrzeni wystawy filmu Babska sprawa (2024) Heleny Kwiatkowskiej i Marty Płachty ze zdjęciami Bartosza Jurgiewicza. Na uwagę zasługują efektownie wplecione w narrację filmu ujęcia rzeźb artystki – ciekawie oświetlonych, uchwyconych w pracowni i plenerze ogrodu.

Leonia Chmielnik jest jedną z najważniejszych artystek w sztuce powojennego Szczecina. Pochodzi z Cieszyna, urodziła się podczas wojny, w 1943 roku. W Poznaniu ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i studia w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych – pracownia prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza oraz Tadeusza Brzozowskiego. Dyplom na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby uzyskała w 1965 roku. Od tego roku jest związana ze Szczecinem. W latach 1967–1969 pracowała w Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Dana”, później współpracowała ze Stocznią Szczecińską im. Adolfa Warskiego (1971–1986), tworząc projekty dekoracji statków.
Zajmuje się rzeźbą monumentalną, parkową, kameralną, rysunkiem. Tworzy w kamieniu, brązie, drewnie i ceramice. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2017 roku otrzymała Nagrodę „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentowała swoje prace na osiemnastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Jej najważniejsze realizacje artystyczne w przestrzeni publicznej Szczecina to: Kobieta w długiej sukni (1969) i Maska (1976) w Teatrze Letnim, Dzieci (1970) w Parku gen. Władysława Andersa, Gryf Pomorski (1972) i Narodziny Wiosny (1979) w al. Papieża Jana Pawła II. Jeden z najpiękniejszych pomników Szczecina, Bogusław X i Anna Jagiellonka (1969–1974) przed Zamkiem Książąt Pomorskich, jest dziełem wspólnym z Anną Paszkiewicz.

 

 

 

Leonia Chmielnik. Mój świat – nasz świat


17 maja – 3 listopada 2024
wernisaż: 16 maja 2024, 18.00

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1

Kuratorka: Joanna Łozowska

Fotografie: Jacek Fijałkowski, archiwum artystki

 

 WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

15.06.2024, godz. 12.00–13.30
Spotkanie z artystką i kuratorką w przestrzeni wystawy
Wstęp wolny

 

Program edukacyjny dla dzieci:

22.09.2024, godz. 10.00–11.00
Chropowate? Gładkie? O fakturach w rzeźbach
Sztuka współczesna dla dzieci w wieku 6–10 lat

Wstęp: 10zł / 1 os.
Liczba miejsc ograniczona
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 797 705 277
Prowadząca: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)

29.09.2024, godz. 10.00–12.00
Techniki rzeźbiarskie
Plastyka w muzeum – warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Wstęp: 15 zł / 1 os.
Liczba miejsc ograniczona
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 797 705 277
Prowadząca: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)