Wystawa czasowa: Powstanie warszawskie – lustro pokoleń

Zapraszamy w środę, 15 maja 2024 r., o godz. 12.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na otwarcie wystawy pt. „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń” z udziałem powstańców warszawskich, którzy po 1945 r. zamieszkali w Szczecinie. Wstęp za zaproszeniami.

Powstanie warszawskie jest jednym z tych wydarzeń w najnowszej historii Polski, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wciąż w wielu domach przechowywane są powstańcze pamiątki, a najciekawsze z nich trafiają w ręce kolekcjonerów. Imponujący zbiór posiada szczecinianin – Mirosław Borowski – zgodził się wypożyczyć go na wystawę w MNS–CDP. Oprócz przedmiotów z epoki: militariów, przypinek do czapek, opasek powstańczych, przedmiotów osobistych, zaprezentowane zostaną także obiekty pamiątkowe, tworzone z okazji kolejnych rocznic wydarzenia. Część z nich powstała jeszcze w okresie PRL, kiedy temat był pierwotnie całkiem zakazany, a potem prezentowany tylko częściowo, reszta pochodzi z okresu po 1989 r.


Obiekty będą pretekstem do rozpoczęcia dyskusji, na ile powstanie warszawskie było ważne dla kolejnych pokoleń Polaków, jak je postrzegano. Zastanowimy się czy wspomnienie o nim wytworzyło system wartości, który przetrwał mimo różnych ocen zasadności wywołania powstania i czy jest ważnym elementem historii Polski dla dzisiejszych nastolatków?

 

Dla szerokiej publiczności ekspozycja będzie dostępna od Nocy Muzeów, czyli od 18 maja 2024 r. Będzie ją można zwiedzać do 2 października 2024 r.

 

 

Wystawa pt. „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń”

17.05–2.10.2024 r.

Wystawa ze zbiorów Mirosława Borowskiego

Kuratorzy: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Mirosław Borowski
Współpraca kuratorska: Paula Sendra

Korekta: Wiktoria Klera-Olszak
Projekt graficzny: Agnieszka Grądek

Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego