13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie przygotowana przez Krzysztofa Kowalskiegio i zespół Działu Archeologii MNS najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego.

Wyróżnienie w kategorii działaność edukacyjna trafiło do Krystyny Milewskiej, kierowniczki Działu Edukacji MNS, za zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”.

 

Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów z całego województwa. Spośród nich Komisja Konkursowa, w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki, dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń w trzech kategoriach tematycznych. To działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna. Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Muzealników Polskich, oddział Zachodniopomorski.

Oto szczegóły werdyktu Komisji Konkursowej:

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych.

W kategorii działalności wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać ponadto dwa wyróżnienia za:
- wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty,
oraz:
- cykl wydarzeń „Posteralia” w Muzeum w Koszalinie, autorstwa Ireny Przymus, za koncepcję nowego spojrzenia na plakat i ciekawą realizację jego pierwszej odsłony.

 

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów.

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za:

- zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”, autorstwa Krystyny Milewskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za konsekwentne utrzymanie przez Autorkę wysokiego poziomu oferty edukacyjnej,
- za projekt „Ciekawe miejsca i zabytki Karlina” zrealizowany w Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorstwa Krystiana Zalewskiego, za pomysłowość i wielki entuzjazm w przybliżaniu dziejów niewielkiego miasta.

 

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie Karolowi Matusiakowi z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pomysłodawcy i koordynatorowi przedsięwzięcia „Realizacja projektu powstania kopii płyty erekcyjnej księcia Barnima XI”, za kreatywność w przywracaniu świetności zamku darłowskiego.

 

Nagrody finansowe zostały ufundowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Fotografie: Paweł Pieńkowski