Święto Niepodległości w Muzeum

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2023 roku, między godziną 10.00 a 16.00, zapraszamy na wystawy i wydarzenia specjalne do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Uwaga! Pozostałe oddziały, czyli Muzeum Tradycji Regionalnych, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Historii Szczecina będą NIECZYNNE.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
wstęp wolny

10.00 – powitanie zwiedzających, zaproszenie do zwiedzania wystawy stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” oraz czasowej „Finał Stulecia”
11.00–15.00 – warsztaty rodzinne
12.00 – wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego
12.05 – 12.25 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziewczęcego zespołu „Polka”
12.30 – 14.30 – malowanie twarzy w barwy narodowe
13.00 – oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”

Dodatkowo: dla wszystkich gości kokardy narodowe i krówki patriotyczne.
W Café Przełomy przez cały dzień będzie dostępne specjalne, patriotyczne menu.

Współorganizatorem uroczystości jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
wstęp wolny

Polecamy zwiedzanie ekspozycji czasowej „Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”.

11 listopada 1918 roku Rzeczpospolita Polska oficjalnie wróciła do grona niezależnych państw. Choć jeszcze przez kolejne cztery lata kształtowały się granice kraju, a walki o nie wydłużały się przez krwawe konflikty w poszczególnych dzielnicach, odzyskana niepodległość wprowadziła aurę szczęścia. Sztuka – nie tylko rodzima – przygotowywała się na ten stan już od pewnego czasu.
(…)
Potrzeba urządzenia się w nowoczesnym świecie zachęcała do recepcji innych, skrajnie różnych postaw artystycznych. Jak żadna inna epoka, polskie dwudziestolecie międzywojenne oscylowało między dwoma biegunami: szalone lata 20. oraz pesymizm kolejnej dekady, odkryte łydki wybijające rytm fokstrota oraz stukot protez inwalidów wojennych, alegorie obfitości na 20-złotowych banknotach oraz problem bezrobocia, ubóstwa i głodu w wielonarodowym, wieloetnicznym i wielowyznaniowym społeczeństwie.

Pozostałe wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego:

Wystawy stałe:
Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów
W afrykańskiej wiosce
Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki

Wystawy czasowe:
Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna
Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej
Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka