Wystawa czasowa: Byłem świadkiem. Fotografie Jerzego Undro

Wystawa fotografii „Byłem świadkiem” Jerzego Undro, znakomitego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, przypomni najważniejsze wydarzenia na Pomorzu Zachodnim, w Polsce i na świecie od początku lat 70.

Ekspozycję można oglądać od 18 stycznia do 31 marca 2019 roku w „Przestrzeni dialogu”, czyli na poziomie –1 Muzeum Narodowego w Szczecinie –Centrum Dialogu Przełomy.

W piątek, 25 stycznia 2019 roku o godzinie 16.30 zapraszamy na spotkanie z autorem – Jerzym Undro.

Jerzy Undro – ur. 1947, absolwent Politechniki Szczecińskiej. Od 1969 roku zajmował się głównie z fotografią prasową jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), a następnie Polskiej Agencji Prasowej (PAP). W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat, w tym Sierpień ′80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady. W 1980 roku fotografował wręczenie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesławowi Miłoszowi w Sztokholmie, a następnie podróż noblisty po Polsce. Undro był świadkiem m.in. obalenia Muru Berlińskiego w 1989 roku. Jako korespondent wojenny wielokrotnie wyjeżdżał do Iraku, gdzie dokumentował życie mieszkańców tego kraju  i służbę polskich żołnierzy, był też z naszą armią w Czadzie i wielokrotnie w Afganistanie.

W 2012 przeszedł na emeryturę, pozostając nadal czynnym fotoreporterem.

Efektem jego pracy są liczne publikacje w kraju i zagranicą, wystawy i wydawnictwa albumowe. Jest autorem m.in. wydawnictw o Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a także albumu „Irak Misja Pokoju”. W archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa.

Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych, zwycięzca Grand Press Photo 2007 w kategorii ,,wydarzenia'”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a także złotą odznaką „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”. Nagradzany dwukrotnie Kaczką Dziennikarską, przyznawaną przez zachodniopomorskie środowiska dziennikarskie.