Maksymilian Ławrynowicz. Projekt Kobiety. Akt III – Władza

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 30 LIPCA 2017

Władza jest kobietą. Kobiety zawsze wpływały na losy świata. Czym jest jednak władza i dlaczego Paniom tak w niej do twarzy?

Władza potrzebuje ambicji, inteligencji, urody i nieprzejednanego przekonania, że wbrew uprzedzeniom należy wykorzystać sprzyjające okoliczności i osiągnąć sukces. Takie właśnie są Kobiety Władzy. Kobieta korzysta z okazji. Zdobywa ją podstępem, i daje mężczyznom złudzenie, że to oni decydują – jednocześnie wykorzystuje jakąś ich słabość.

Żeby sięgnąć po władzę, bohaterki trzeciej części projektu chwytały się niezwykłych sposobów w tej niebezpiecznej grze. Kim były, czym się wsławiły, dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć? Prekursorki samokreacji, wielkiej świadomości tego jak chciały być postrzegane - to pierwsze specjalistki od PR'u na kartach historii. Kobiety, które potrafiły słabość obracać w siłę, a niższą pozycję w hierarchii społecznej wykorzystywać jako atut. Bohaterki, które - tak jak współcześni specjaliści operujący środkami masowego przekazu - korzystały z dostępnych narzędzi jakimi była sztuka, savoir vivre i kunsztowna dyplomacja. Konsekwentnym zachowaniem, ubiorem czy sposobem przedstawiania swoich wizerunków na rycinach czy obrazach budowały wokół siebie aurę tajemniczości, mitologicznego mistycyzmu czy eleganckiego erotycznego chicu. Biorąc za przykłady starożytne boginie czy postaci z legend stworzyły podwaliny pod to, co dzisiaj nazywamy wizerunkiem publicznym.

Twarzą trzeciej części projektu została Anna Czartoryska-Niemczycka.

Łącząc dwie moje pasje - fotografię i kreację wizerunku, oraz korzystając z dzisiejszych możliwości jakimi są stylizacja, makijaż i cyfrowa obróbka fotografii postanowiłem opowiedzieć historię niezwykłych kobiet w kontekście współczesnego image'u komercyjnego. Łącząc historię, modę i wizaż chciałem odpowiedzieć sobie na proste pytanie - jak wyglądałaby dzisiaj królowa Elżbieta I na okładce Vouge'a? Jak dzisiaj wyglądały by te niezwykłe postaci, skryte za kunsztownym makijażem i przemyślaną stylizacją? Trzecia część cyklu Kobiety to trzydzieści wyjątkowych wizerunków kobiet z historii Francji, Polski i Anglii. To świadectwo odwagi, inteligencji, fantazji, determinacji i bezwzględności, którymi odznaczały się kobiety, w niesprzyjających dla siebie czasach z czarną mascarą, Photoshopem i sztabem specjalistów od wizerunku w tle. Maksymilian Ławrynowicz

Wystawa fotografii Makysmiliana Ławrynowicza została zrealizowana w ramach 12. Europejskiej Nocy Muzeów 2017

nagl enm