„Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”

Ekspozycja prezentuje wyniki prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 

w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieodkrytych dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to szerokiej publiczności zapoznać się ze specyfiką działań archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie.

Twórcy wystawy to Milena Bykowska z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, oraz Grzegorz Czapski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Autorami grafiki są Krzysztof Drumiński i Jakub Walkowicz z firmy 2code.

„Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” to tytuł wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, którą od 27 lutego można oglądać na placu Solidarności. Poświęcona jest ważnym postaciom polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez NKWD i UB, i przygotowana została w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca.

Wystawę będzie można oglądać na placu do 31 marca 2017 roku.    

„Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu... Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

27.02.2017–31.03.2017 

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Szczecinie