Książka żywa

Pomysł na wystawę Książka żywa narodził się dwa lata temu, kiedy wraz z wykładowcami, doktorantami i studentami Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowywany był projekt Grafika gra sztuki.  Pokazał on, że wiele osób tworzących przede wszystkim różne formy graficzne, multimedialne, malarskie, rzeźbiarskie i całkowicie wirtualne stale odwołuje się do idei księgi/książki,

nawet jeśli postać dzieła jest z pozoru daleka od formy woluminu. Stąd wzięła się koncepcja ekspozycji poruszającej kilka problemów. Dlaczego właśnie książka stale inspiruje, prowokuje, męczy? Skąd bierze się potrzeba refleksji nad jej kształtem, w równej mierze istotnym jak przekaz, który niesie? Dlatego w katalogu wystawy znaleźć można wypowiedzi artystów trzech pokoleń, mówiących o tym, jak wyobrażają sobie książkę idealną i jak przewidują przyszłość tego medium.

Dlaczego książka? Ponieważ obok obrazu (malowanego, rysowanego, fotografowanego lub wykonanego w technikach graficznych), rzeźby (obiektu przestrzennego, oglądanego z zewnątrz i z różnych stron), dzieła architektury (widzianego zarówno z zewnątrz, jak i  od środka), filmu (liniowej sekwencji obrazów wszelkiego typu, wykonanych we wszelkich technikach) stała się powszechnie przyjętą formą dzieła sztuki. Jej istota to sekwencyjność: następstwo i powrót. Wyznacza ona porządek czasu i jednocześnie pozwala go zawrócić.

Księga jest też symbolem trwania i wiedzy. Sztuka książki łączy wiele dziedzin. Często uważa się, że wyrasta z tradycji druku i sztuk graficznych, ale wiadomo, że księgi bywały kamienne, drewniane, żelazne, pisane i rysowane ręcznie, powielane i unikatowe. Na Wydziale Grafiki warszawskiej akademii książka zawsze była wyzwaniem wyobraźni, podejmowanym niemal we wszystkich pracowniach, także malarskich, rysunkowych, multimedialnych. Na wystawie pokazane zostaną zatem różne sposoby myślenia o niej i tworzenia jej formy. Trzy pokolenia twórców (w sumie 46 artystów) aktywnych w warszawskiej ASP i nagradzanych niemal na całym świecie, spotkają się, aby przypomnieć, jak żywym fenomenem artystycznym i nową polską specjalnością artystyczną jest zmaganie się książki z nieksiążką.

Wystawa została zorganizowana na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i pierwotnie prezentowana była w Galerii Salon Akademii. Kuratorką jest Dorota Folga-Januszewska.

Artyści biorący udział w wystawie:
Jacek Ambrożewski, Emilia Bartkowska, Marta Basak, Katarzyna Betlińska, Patricia Bliuj-Stodulska, Magdalena Boffito, Michał Chojecki, Agnieszka Cieślińska, Oksana Draczkowska, Agata Dudek, Sofia Estrada-Osmycka, Anna Filipczak, Mariusz Filipowicz, Zosia Frankowska, Stanisław Gajewski, Henryk Gostyński, Magda Grabowska, Piotr Grabowski, Monika Hanulak, Krzysztof Jabłonowski, Maciej Januszewski, Zygmunt Januszewski, Grzegorz Jarzynowski, Rita Kaczmarska, Paweł Kastusik, Anna Koźbiel, Rafał Kucharczuk, Laura Kudlińska, Aniela Kupiecka, Wojtek Kwiecień-Janikowski, Grażka Lange, Aneta Lewandowska, Mateusz Machalski, Lech Majewski, Sławomir Marzec, Paweł Nowak, Magdalena Nowakowska-Troniewska, Dorota Optułowicz Mcquaid, Jacek Ostaszewski, Błażej Ostoja Lniski, Alina Potemska, Andrzej Rudziński, Jan Rusiński, Natalia Sajewicz, Piotr Smolnicki, Justyna Sokołowska, Aleksandra Tubielewicz, Kuba Turczyński, Maria Vesela, Andrzej Węcławski, Ryszard Winiarski, Jakub Wróblewski, Basia Żuchowska

Otwarcie wystawy: 3 marca 2017 (piątek), godz. 18.00, wstęp wolny
Wystawa czynna do 28 maja 2017

Kurator wystawy: prof. Dorota Folga-Januszewska, Zakład Teorii Wydziału Grafiki ASP w Warszawie
Koordynacja: Wojciech Ciesielski, Muzeum Narodowe w Szczecinie
Organizatorzy: Salon Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Książki Artystycznej