Dłutem czytane. Tadeusz Kowalski

"Dłutem czytane. Tadeusz Kowalski" to wystawa przedstawiająca twórczość szczecińskiego artysty, żyjącego w latach 1939–2011. Prezentuje ona ponad 60 prac z jego rzeźbiarskiego dorobku, pochodzących przede wszystkim z biblijnego cyklu Biblia dłutem czytana. Doskonałe warsztatowo płaskorzeźby o wyrazistej formie i przemyślanej kompozycji ukazują 

staro – i nowotestamentowe motywy poprzez wyobraźnię i emocje artysty. Ułożone na ekspozycji według biblijnej chronologii prowadzą widza od tworzenia świata, poprzez działalność i śmierć Chrystusa, do Apokalipsy. Wśród eksponowanych płaskorzeźb o tematyce maryjnej – rzadziej realizowanej – znajduje się ostatnia, niedokończona przedstawiająca Matkę Boską Zielną.

Wystawa prezentuje przede wszystkim główny nurt zainteresowań artystycznych Tadeusza Kowalskiego, czyli działalność rzeźbiarską. Oprócz samych prac zobaczyć można szkice do nich, a także pracownię artysty i narzędzia rzeźbiarskie. Ekspozycja nie pomija także, mniej znanej, bardzo osobistej twórczości literackiej, za którą dwukrotnie artysta otrzymywał nagrody regionalnego oddziału ZLP. 

Tadeusz Kowalski, mieszkaniec Szczecina od 1958 roku, twórczość rzeźbiarską rozpoczyna w latach 70. XX wieku, jednakże dopiero od 1994 roku pracuje nad cyklem biblijnym, w którym powstało ponad 100 prac, w większości trudnych technicznie i kompozycyjnie płaskorzeźb. Tworzył w różnych gatunkach drewna, natomiast prace zawsze pokrywał bejcą i woskiem pszczelim. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w 1997 roku w klubie Civitas Christiana, a następnych latach – ciągle powiększający się cykl – wystawiał w Goleniowie,  Świnoujściu, Nowogardzie, Łobzie, Policach i Kamieniu Pomorskim. W Szczecinie jego indywidualne wystawy prezentowane były także w kościołach, galerii Urzędu Miejskiego i w Zamku Książąt Pomorskich.

Muzeum Narodowe w Szczecinie twórczość Tadeusza Kowalskiego prezentowało po raz pierwszy w 1999 roku. Niektóre z jego dzieł, których w kolekcji Działu Etnografii Pomorza jest 14, brały udział w wystawie w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie w 2005 roku. Obecna wystawa to przedstawienie całości dorobku artysty o niezwykle wyrazistym stylu tworzenia dotykającym kanonów tradycyjnej sztuki samorodnej, a równocześnie o profesjonalnej precyzji warsztatowej i sprawności kompozycyjnej.     

Otwarcie wystawy: 11 marca 2016 (piątek), godz. 17.00, wstęp wolny; 

czas trwania: wystawa czynna do 24 kwietnia 2016 

kurator wystawy: Iwona Karwowska

organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Stowarzyszenie im. Tadeusza Kowalskiego

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.